Soru:
İsrail dışında yargıçların birbirlerini tayin ettiği devletler var mı?
Roy
2015-05-31 03:54:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İsrail eyaletinde, yeni hakimler (her düzeyde), 2 milletvekili, 2 adalet bakanlığı temsilcisi ve 2 baro temsilcisinin yanı sıra 9 kişilik bir komite tarafından atanır. 3 yüksek mahkeme yargıcı. Yeni bir yargıcın onaylanabilmesi için, 7 üyenin çoğunluğunun onlara oy vermesi gerekir, bu da (blok halinde tutarlı bir şekilde oy kullanan) 3 yargıca, aynı fikirde olmadıkları herhangi bir atamayı veto etme imkânı vererek, yargıçların birbirini tayin edin.
Başka bir sistem kullanıyor olsa bile, bunun da geçerli olduğu başka ülkeler var mı?

üç yanıtlar:
#1
+5
Flup
2015-06-01 21:20:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İngiltere ve Galler'deki adli atamalar (artı Birleşik Krallık'ın tamamını kapsayan mahkemeler) Adli Atamalar Komisyonu tarafından yapılır. Bu, 2006 yılında Birleşik Krallık'ta kuvvetler ayrılığını iyileştirmek ve bir hükümetin sempatik yargıçları seçme yeteneğini ortadan kaldırmak için kuruldu.

Komite,

... yargı, hukuk mesleği, hukuken nitelikli olmayan adli makam sahipleri ve halktan oluşur.

Dolayısıyla, Birleşik Krallık'taki yargıçların bir dereceye kadar kendi kendilerini seçtikleri söylenebilir, ancak sorumlu komisyonun yargıç olmayan üyeleri de var.

Komite, yargı temsilcilerinden herhangi bir destek almadan birini seçebilir mi?
@Roy 15 üyeden 5'i yargı mensubu olmalı ve başkan da meslekten olmayan biri olmalı, bu yüzden cevap evet gibi görünüyor.
#2
+4
mario
2016-01-05 20:04:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İtalya'da, sulh hakimi (yargıçlar ve savcı) olmak için, çoğunlukla kıdemli sulh hakimi 'nin oluşturduğu bir sınav komisyonu tarafından yönetilen bir genel sınavı geçmeniz gerekir. birkaç hukuk üniversitesi profesörü, artı birkaç bar üyesi. Komisyonun adı Ministro di Giustizia (İtalyan başsavcı, Kabine'nin katı bir politik üyesi) tarafından, ancak Consiglio Superiore della Magistratura 'nın önerisinden sonra, Magistrati'nin kendileri tarafından seçilen Magistratura'nın kendi kendini yönetmesi için bir organdır. Yani, İtalya'da yargıçların kendilerini atadığını söyleyebilirsiniz.

Bunun bir şekilde Fransa'dan alınmış bir çerçeve olduğuna inanıyorum.

(Üyeleri İtalyan Kongresi tarafından isimlendirilen Yüksek Mahkeme için farklıdır).

#3
+2
sleske
2016-04-29 18:37:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Almanya'da kesin prosedür, hakimlerin atandığı hükümetin düzeyine bağlıdır:

  • Eyalet ( Bundesland ) düzeyindeki hakimler ( diğer devlet memurlarına benzer şekilde, söz konusu eyaletin adalet bakanlığı tarafından seçilir.

  • Federal düzeydeki yargıçlar ( Bundesrichter ) bir konsey ( Richterwahlausschuss ) tarafından seçilir. Ayrıntılar seçilen yargıçların türüne göre değişir, ancak konsey genellikle ya parlamento üyelerinden ya da parlamento tarafından seçilen kişilerden oluşur. Anayasa mahkemesi hakimleri ( Bundesverfassungsgericht ) doğrudan parlamento tarafından seçilir.

Dolayısıyla, yargıçlar yeni yargıçların seçimine doğrudan dahil olmazlar.

Sınırlı katılım vardır: Mahkemelerde, ilgili mahkemenin hakimleri tarafından seçilen yargıç konseyleri ( Präsidialrat ) vardır. Bu konseyler, yeni bir yargıç atanmadan önce dinlenmelidir (Deutsches Richtergesetz §55). Ancak, yeni bir yargıç atayamaz ve hatta teklif bile edemezler, yalnızca önerilen bir atamaya itiraz edebilirler.

Savcıları (/ Kamu Avukatlarını) kim, nasıl atar?
@mario: Bu güzel bir soru. "Soru Sor" bağlantısı aracılığıyla sormayı düşünün :-).
[bitti!] (http://law.stackexchange.com/questions/8957/in-germany-who-appoints-prosecutor)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...