Soru:
Endonezya Anayasa Mahkemesi idam edilen bir kişinin lehine karar verirse ne olur?
HDE 226868
2015-05-28 02:46:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu yılın başlarında Endonezya'da uyuşturucu kaçakçılarının infaz edilmesinden önce, Avustralyalı yetkililer Endonezya Anayasa Mahkemesi'ndeki son hendek temyiz başvurusu nedeniyle infazların ertelenmesi için baskı yapmışlardı.. Başkan Joko Widodo tutuklulara merhamet göstermedi ve bu yüzden infazlar başladı.

O mahkemedeki yargılamaların infazlardan sonra nasıl gittiğini bilmiyorum, ancak sonucun lehine olmadığını varsayıyorum (ölen) mahkumların sayısı.

Mahkeme infazlardan sonra mahkumların lehine karar verseydi ne olurdu?

Bir cevap:
#1
+7
HDE 226868
2015-05-28 02:46:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Neredeyse hiçbir şey.

Soruyu yayınlamadan hemen önce bu makaleyi buldum ve meraklandım.

Jakarta: Endonezya Anayasa Mahkemesi Endonezyalı hukuk uzmanı Tim Lindsey, Bali'nin dokuz organizatörü Myuran Sukumaran ve Andrew Chan'ın ölüm cezalarını değiştirme veya davaları hakkında herhangi bir karar verme yetkisinin olmadığını söylüyor.

Bunun yerine, iki adamın avukatları Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo'yu umuyor. Mahkeme, anayasanın cumhurbaşkanının merhamet beyanlarını doğru bir şekilde değerlendirmesini gerektirdiğine karar verirse, merhamet taleplerini yeniden değerlendirmek için siyasi baskı altına girecek.

Diğer bir deyişle, fark yaratabilecek tek kişi Widodo'ydu 1 . Avukatların kazanabilecekleri tek şey, infazlarda bir gecikme olacaktı ve bu da cumhurbaşkanına daha fazla itirazda bulunmak için zamana yol açmak olurdu.

Bu makale işleri daha net hale getiriyor: Dava özellikle yabancılar açısından cumhurbaşkanının merhamet prosedürlerine itiraz ettiği için bir etkisi olabilirdi, ancak mahkeme idam cezalarını geri çeviremezdi. Normalde, hükümleri bağlayıcıdır, ancak bu durumda bu böyle değildi.


1 Tüm bunların ona ait olduğunu ima etmek istemiyorum hata; Öyle görünüyorsa özür dilerim.

Bu, mahkemenin kararının yükümlülük yaratan bir karar olarak değil, tamamen bir ifade olarak hizmet edeceği anlamına mı geliyor? Mahkeme tüm davalarında böyle mi çalışıyor yoksa sadece ölüm cezası meselelerinde mi?
@Roy İlkine evet; İkinciden emin değilim. Güncelleme: [Wikipedia] (http://en.wikipedia.org/wiki/Constitutional_Court_of_Indonesia) normalde güce sahip olduğunu ima eder; ölüm cezası bir istisnadır,


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...