Soru:
Narkotik yasağı uluslararası bir antlaşma tarafından zorunlu kılınmış mı?
Flup
2015-06-02 23:37:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Narkotik bulundurmak elbette birçok yargı alanında yasa dışıdır. Son zamanlarda uyuşturucu satışı ve bulundurma yasağının gevşetilmesi veya ortadan kaldırılmasından söz edildi.

Örneğin Birleşik Krallık narkotikleri yasallaştırırsa ihlal edilecek herhangi bir uluslararası anlaşma veya uluslarüstü mevzuat var mı? Öyleyse, hangi ülkeler benzer şekilde bağlıdır?

Uyuşturucunun yasal olmayan kullanımını mı kastediyorsunuz? Lisanslı bir doktor tarafından uygun şekilde reçete edildiğinde Birleşik Krallık'ta kullanımları yasaldır. Ve örneğin, ABD'deki çoğu "yasa dışı" sokak uyuşturucusu FDA tarafından planlanmıştır ve yasal (çok kontrollü de olsa) kullanımları vardır.
Hayır - Uluslararası yükümlülükler nedeniyle narkotikler üzerindeki kısıtlamaları gevşetmekte özgür olmayan ülkeler olup olmadığını ve öyleyse bu yükümlülüklerin neler olduğunu soruyorum.
Aradığınız [Narkotik İlaçlar Tek Sözleşmesi] (http://en.wikipedia.org/wiki/Single_Convention_on_Narcotic_Drugs) gibi bir şey mi?
Gerçekten de. Bunu bir cevaba çevirmekten çekinmeyin :)
Iki yanıtlar:
#1
+7
lc9315
2015-06-10 14:01:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evet, İngiltere'nin uyuşturucu maddelerini yasallaştırması halinde ihlal edeceği uluslararası anlaşmalar var. Bunlar:

Uyuşturucu Maddelere İlişkin Tek Sözleşme, 1961

Psikotrop Maddelere İlişkin Sözleşme, 1971 ve

Uyuşturucu Maddeler ve Psikotrop Maddelerin Yasadışı Ticaretine Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, 1988

BM üyelerinin çoğu şu anlaşmalarla bağlıdır: 1961 ve 1971 anlaşmaları ve 1988 anlaşması için 193'ten 189. Anlaşmaların imzacılarının ve taraflarının tam listesi için, her bir antlaşmanın altındaki "Anlaşmaya Bağlılık Durumu" nu tıklayın.

Narkotik yasallaştırılırsa Birleşik Krallık'ın hangi spesifik ihlali işleyeceği konusunda yanıt bulunabilir. 1961 sözleşmesinin maddelerinden birinde:

Madde 4. Genel yükümlülükler

Taraflar, gerekli olabilecek bu tür yasal ve idari önlemleri alacaklardır:

(a) Bu Sözleşmenin hükümlerini kendi topraklarında yürürlüğe koymak ve uygulamak;

(b) Bu Sözleşme hükümlerinin uygulanmasında diğer Devletlerle işbirliği yapmak; ve

(c) Bu Sözleşmenin hükümlerine tabi olarak, ilaçların üretimi, imalatı, ihracatı, ithalatı, dağıtımı, ticareti, kullanımı ve bulundurulmasını münhasıran tıbbi ve bilimsel amaçlarla sınırlamak.

Başka bir deyişle, bu anlaşmayla, uyuşturucu kullanımının ve bulundurulmasının yalnızca tıbbi ve bilimsel kullanımla sınırlı olmasını sağlamak için yasaları yürürlüğe koymakla yükümlüyüz.

Kapsamlı ve iyi referanslı cevabınız için teşekkür ederiz.
Çok rica ederim!
#2
+6
Dan
2015-06-10 18:13:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ülkelerin iç mevzuatı gevşetirken uluslararası yükümlülüklerini nasıl yönettikleri hakkında daha fazla bilgi için, Bolivya'daki son koka yaprağı örneği ilginç. 1988 tarihli Narkotik İlaçlar ve Psikotrop Maddelerin Yasadışı Ticaretine Karşı BM Sözleşmesinde (reddedilen) bir değişiklik önerdikten sonra, ülke çekildi ve ardından Narkotikle İlgili Tek Sözleşmeye yeniden katıldı Drugs, 1961, koka yaprağını anlaşmanın uygulanmasından muaf tutan bir çekince ekliyor. Bazı ülkeler itiraz ettiler, ancak ülkenin yeniden katılımını engellemeye yetmedi.

Küresel Uyuşturucu Politikası Komisyonu 'na göre:

"Uluslararası uyuşturucu kontrol sisteminin değişmez olduğu ve herhangi bir değişikliğin - makul ya da önemsiz - tüm sistemin bütünlüğüne yönelik bir tehdit olduğu fikri, kısa görüşlü."Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...