Soru:
Kurgusal dizilerin taklit marka adları kullanmasının yasal bir nedeni var mı?
Sam I am says Reinstate Monica
2015-05-27 07:39:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Screencap of a Simpsons episode showing Sprawl-Mart

Genellikle, TV şovlarını izlediğimde, gerçek bir marka adının taklidini görür veya duyarım.

Örnek olarak, burada The Simpsons'tan Walmart'ın bir parodisi var Resimdeki mağazanın açık bir şekilde Walmart'ı temsil etmesi bekleniyor. Walmart'ın Stilini bile kullanıyorlar

Bunu yapmalarının herhangi bir yasal nedeni var mı? ve varsa, herhangi bir gerçek yasal koruma sağlıyor mu?

Simpsons parodi kullanıyor .... bu aslında bir hukuk sorusu değil.
"Sprawl-mart" örneğinizde, gösteri yasal nedenlerden dolayı Walmart'ı değiştirmedi; bunu tamamen * komik * olacak şekilde değiştirdikleri açıktır. Bu kabul edilebilir bir soru olabilir, ancak bu özel örneğin soruyu daha az açık hale getirdiğini düşünüyorum.
Cevap olamayacak kadar spesifik, ancak yirminci yüzyılın ortalarından birçok İngiliz medyası marka adlarını kullanmaktan kaçındı çünkü BBC'de bedava reklam vardı. Bu nedenle, örneğin, Kinks şarkısı "Lola" nın _Coca-Cola_’nın _cherry cola_ ile sansürlendiği versiyonlarını sık sık duyarsınız.
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/BlandNameProduct
üç yanıtlar:
#1
+11
L235
2015-05-28 01:35:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak , TV şovları veya diğer kurgusal eserler, markanın ticari markasını ihlal etmekten kaçınmak için kurgusal markalar kullanır. Wikipedia 'ya göre, bu, marka potansiyel olarak olumsuz bir şekilde kullanıldığında daha sık görülür.

Ancak sizin özel örneğinizde, (yorum yapanların da belirttiği gibi) "Sprawlmart" markası mizah amaçlı bir parodiydi ve yasal nedenlerden ötürü değildi.

#2
+9
Willem Van Onsem
2015-06-02 22:59:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun tartışmaya çok şey katıp katmadığını bilmiyorum, değilse lütfen yorum yapın, bu gönderiyi kaldırırım.

Bazı (Avrupa) ülkelerinde (Belçika gibi), ulusal televizyon ve özellikle çocuk televizyon ağlarının reklam yayınlamasına (önemli miktarda) izin verilmemektedir. Ürün yerleştirme ve markalardan bahsedilmesi, tanıtılan firma bunu istemese bile bir tür reklam olarak görülüyor. Buradaki fikir, çocukların reklama karşı kendilerini gerektiği gibi "savunamayacakları" ve dahası, kamu tarafından finanse edilen bir televizyon ağının reklam yayınlaması gerekip gerekmediği tartışmalı.

Televizyon ağları bunu yaparsa, para cezası ödemeleri gerekir (orada Hatta televizyon kanalının haber için röportaj yaptıkları bir kişinin belirli bir markanın tişörtünü giymesi nedeniyle para cezası ödemek zorunda kaldığı bazı komik vakalardır).

Bazı kurgusal şovların olduğunu hayal edebiliyorum Simpsonlar gibi uluslararası bir izleyici kitlesini hedefleyenler, bu tür yasaların farkındadır ve bu nedenle şovu yayınlayan potansiyel televizyon ağlarının sayısını artırmak için bu markalar hakkında bir parodi yapar.

#3
-6
ihtkwot
2015-06-09 00:00:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir markanın ticari markasını kullanmamanın bir başka nedeni de, prodüksiyon şirketinin ticari markayı çalışmalarında kullanma hakkını elde etmesiyle ilişkili lisans ücretlerini ödemek istememesidir. Bu nedenle bazen logoların bulanık olduğunu göreceksiniz. Alternatif olarak, ürün yerleştirme için markanın kendisi tarafından ödeme yapılan filmlerde / TV şovlarında sıklıkla öne çıkan marka logolarını göreceksiniz.

Başlangıçta tahmin ettiğim şey buydu, ancak bu soruyu sormamın nedeni, bu ilk tahminden şüphe etmeme neden olan şeyler var. Bu yanıta tahminimden daha fazla güvenmem için bir neden bulamazsanız, bunu kötü bir cevap olarak değerlendireceğim.
Bunun için kaynağın mevcut mu? Bir ticari markanın [nominal kullanımı] (https://en.wikipedia.org/wiki/Nominative_use) için herhangi bir ücret alınmaz.
Şimdi biraz gerçek araştırma yapmam gerekecek. Görünüşe göre [INTA] (http://www.inta.org/TrademarkBasics/FactSheets/Pages/FairUse.aspx), Simpsonlar'ı da kapsayacak şekilde en azından parodi için bu değerlendirmeye katılıyor.
@Mark Alıntı yaptığınız Wikipedia makalesi Amerika Birleşik Devletleri ticari marka yasasıyla ilgilidir. Amerika Birleşik Devletleri dışında birçok dizi gösterilmektedir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...