Soru:
Birleşik Krallık'ta Hava Trafik Kontrolü yayınlarını dinlemek yasa dışı mı?
Danny Beckett
2015-05-27 05:18:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aviation.SE'de Joe Public'in Birleşik Krallık'ta ATC'yi dinlemesi yasa dışı mı? 'a göre, havacılık yayınları açık, şifrelenmemiş olarak herkese açık olarak yayınlansa da; onları bir tarayıcıda ya da benzeri bir yerde canlı dinlemek yasa dışıdır.

Bunu hangi yasa yasaklar? İkinci Dünya Savaşı casus korkusuyla ilgili olduğuna inanıyorum. Ayrıca İngiltere'nin böyle bir yasaya sahip tek ülke olduğuna inanıyorum. Sorunsuz bir şekilde New York'un JFK'sini veya Amsterdam Schiphol's ATC'sini özgürce dinleyebilirsiniz.

Bu yasaya göre başarılı bir şekilde yargılanan oldu mu?

Aynı yasa, ADS-B (uçak pozisyonu aktarıcısı) verilerinin alınması için de geçerli görünüyor. Flightradar24 gibi siteler bunu yapar ve bilgileri oldukça açık bir şekilde yayınlar. https://www.flightradar24.com/how-it-works
Iki yanıtlar:
#1
+13
Flup
2015-05-27 13:30:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Radyokomünikasyon Ajansı (şimdi OFCOM) 2001 yılında bununla ilgili bazı bilgiler yayınladı.

Spesifik suç, s5 Wireless Telegraphy Act 1949 tarafından tanımlanmıştır :

Herhangi bir mesajın içeriği, göndereni veya muhatabı hakkında bilgi almak amacıyla herhangi bir kablosuz telgraf cihazını kullanan herhangi bir kişi (kablosuz telgraf yoluyla gönderilsin veya gönderilmesin) ne cihazı kullanan kişi ne de adına hareket ettiği kişi amaçlanan alıcı değilse ... bu Kanun kapsamındaki bir suçtan suçlu olmayacaktır.

s5 (1) (b) (ii) uyarınca bu tür mesajların içeriğini ifşa etmek , dolayısıyla radyo mesajlarının alınması ve ifşa edilmesi de bir suçtur. tarafınızdan gönderilmemiş veya size hitap edilmemişse her ikisi de suçtur.

Özellikle uçak iletişimini izlemek için başarılı kovuşturmalar olup olmadığını bilmiyorum. Kendi zevkini dinleyen bir hobinin yetkililerin dikkatini çekip çekmeyeceğinden şüpheliyim, ancak trafiğin kayıtlarını yayınlamaya başlarsa, o zaman bu pekala işe yarayabilir.

Farklı bir konudan anladığım kadarıyla (bir işletmeden gelen, başka bir işletmeyi etkileyen, aşırı internet sorunlarına neden olan ağır 'REIN') düzenleyici OFCOM'dur, ancak bu tür düzenlemelerin uygulanmasında "hiçbir iş çıkarları" yoktur (BT'ye göre ).
Yeterli kamu yararı olsaydı, CPS'yi polise bu suçu suçlama talimatı vermekten alıkoyan hiçbir şey olmazdı - OFCOM'u dahil etmek için hiçbir neden yok.
Rastgele yan not: Birleşik Krallık'ta çağrı cihazı trafiği (POCSAG) için resmi olmayan bir uç durum söz konusudur; bu nedenle, bir mesajın kendisine yönelik olup olmadığını bilmek için bir çağrı cihazının bunu yapması gerektiğinden, bunu yakalamak ve okumak genellikle kabul edilebilir olarak kabul edilir. ancak size yönelik olmayan bir çağrı cihazı mesajında ​​yer alan bilgilerin dağıtılması veya bunlara göre hareket edilmesi kabul edilemez. Birçok EMS sistemi, sevkıyat için bir yedek olarak hala POCSAG'ı kullanıyor, ancak bunu engellemeyle ilgili ayrı yasalar olduğuna inanıyorum.
Uçak gözlemcilerini bir havaalanının yakınında bulursanız, genellikle hava bandı radyolarını dinlediklerini görürsünüz. Kimsenin umurunda değil gibi görünüyor.
@PaulJohnson muhtemelen onlar (bir havalimanındaki hava trafiğiyle meşru ilgisi olan kişiler) hedeflenen alıcılardır!
#2
  0
Hali
2019-03-11 18:16:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yayını dinleyen kendileri için tasarlanmamış diğer uçaklar ne olacak?

Bahsedilen OFCOM maddesinin kamu aktarım kanalları için geçerli olduğunu düşünmeyin. Bu iletimin bir alıcısı herhangi bir kesintiye neden olmaz ve herkes iletimi dinleyebilen bir cihazı kolayca yapabilir.

Bununla birlikte, sınırlandırılmıştır, ancak bu OFGEM hükmü nedeniyle değildir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...