Soru:
BM Güvenlik Konseyi, devletlere uluslararası insancıl hukuku ihlal etme yetkisi verebilir mi?
Roy
2015-05-27 15:36:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birleşmiş Milletler tüzüğünün 7. Bölümü, Güvenlik Konseyi'ne (UNSC) devletlere belirli bir durumda güç kullanma yetkisi verme yetkisi veriyor (örneğin, ilk körfez savaşında BMGK Irak'a karşı güç kullanımına izin verdi).

Şimdi, normalde bir devletin herhangi bir güç kullanımı uluslararası insancıl hukuka tabidir (IHL - savaş kanunları). Bununla birlikte, Güvenlik Konseyi, yalnızca "güç kullanılabilir" gibi genel ifadeleri değil, belirli güç kullanımlarına izin verebildiği için, UHL'yi geçersiz kılıp kılamayacağı sorusu ortaya çıkıyor.

Teoride, bu Özellikle IHL'nin Jus Cogens (uluslararası hukukun emredici bir normu) olarak sayıldığına karar verirsek biraz tuhaf görünebilir, ancak tüzük Güvenlik Konseyi kararlarının Birleşmiş Milletler üyesi olan herhangi bir devlet için bağlayıcı olduğunu açıkça belirtmektedir. Bir devletin şarttan kaynaklanan yükümlülükleri, uluslararası hukuk kapsamındaki diğer yükümlülüklerin yerine geçer.

Bu nedenle, açıklığa kavuşturmak için, BM Güvenlik Konseyi'nin İslam Devleti'nin gücü nedeniyle bir karar çıkarması gerektiğini söyleyin. Suriye'de devletlerin onlara karşı güç kullanması yasal olmakla kalmıyor, artık sivilleri öldürmekten endişelenmelerine gerek yok, çünkü dünya sadece çok sayıda insanı öldürerek teröristleri caydırabilir. Bu karar yasal mı (ve bağlayıcı mı)?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir kararı söz konusu olduğunda "yasal" veya "bağlayıcı" kavramların alakalı kavramlar olduğundan emin değilim. Hangi standart ve hangi denetim otoritesine göre yasal? Kime bağlı?
@chapka Legal, konu "yasal güç kullanımı" olduğunda ve özellikle BM şartının 2 (4). Maddesi kapsamında. Uluslararası hukuka göre, devletler, iki önemli bölümü içeren, biri bir devletin uluslararası hukuk uyarınca sahip olduğu diğer herhangi bir yükümlülüğüne karşı emsali olduğunu söyleyen, diğeri ise kararlar Güvenlik Konseyi’nin tüm BM üyeleri için bağlayıcılığı vardır.
Bir cevap:
#1
+4
jimsug
2015-07-29 16:27:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kesinlikle devletlere uluslararası insancıl hukuku ihlal etme yetkisi verme kapasitesine sahip olup olmadıklarıyla ilgili olarak sorunuzun cevabı evet 'dir.

Ancak güçlü >, bu pek olası değildir. Böyle bir kararı veto etmek yalnızca bir daimi üye alır.

Ayrıca, BM Şartı Madde 24 (2) şunu belirtir:

... Güvenlik Konseyi Birleşmiş Milletler'in Amaçları ve İlkeleri

... ve Uluslararası İnsancıl Hukuk'a uygun olarak kesinlikle Birleşmiş Milletler'in bir ilkesi olarak kabul edilecektir.

Öyle mi? Uluslararası İnsancıl Hukuku ihlal eden bir karar verebilir mi? Elbette. Olma ihtimali var mı? Neredeyse kesinlikle hayır. Bunun olması durumunda yeni bir hukuk alanı olacağını ve şu anda uluslararası hukukun bağlayıcı ve yasal olacağını öne sürse de, yaptırımların uygulanmasının mümkün olduğunu söyledikten sonra Güvenlik Konseyi böyle bir karar kabul ederse.



Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...