Soru:
Bir casus yazılım veya virüs, EULA ile yasal olarak hareket edebilir mi?
Batuhan
2015-05-27 12:32:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yazılım gibi davranan bir virüs olduğunu düşünelim. Normal bir yazılım gibi davranıyor. Kurulumu kullanıcı tarafından görülebilir ve yine normal bir yazılım gibi, kullanıcıdan Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini kabul etmesini ister.

Her gün, hepimiz bilgisayarlarımıza yazılımlar yükleriz, ancak hiçbirimiz aslında o yedi sayfayı okumaz uzun ve yasallaştırılmış anlaşma. Kurulum sürecini etkinleştirmek için okumadan bunu hepimiz kabul ediyoruz. Burada kötü niyetli adamlar için harika bir fırsat görüyorum. Birisi bir reklam yazılımı veya bir tür casus yazılım, belki bir botnet istemcisi oluşturabilir ve bunu normal bir yazılım olarak yayınlayabilir veya belki de bir yazılıma yerleştirebilir. Bu adam, virüsün neler yapabileceğini (üçüncü taraflara bazı verileri gönderebilir), hangi virüsün yapmasına izin verildiğini (sözde 'güncellemelerini' indirip çalıştırdığını), virüsün neyi yapmayacağını açıklayan eksiksiz bir ayrıntılı EULA yazar ve sorumluluk reddi beyanı, bu sistemin veya verilerin aldığı herhangi bir hasarın yazılımın sorumlu olmadığı bir şey olduğunu söylüyor.

Bir casus yazılım veya virüs EULA ile yasal olarak hareket edebilir mi?

Bu, mahkemeye karşı geçerli mi yasa? Bir virüs bilgisayarlarımıza zarar verebilir ve bize para ve çaba harcamaya mal olabilir mi veya bilgisayar verilerimizi üçüncü şahıslara gönderebilir mi, bu anlaşma bizi o yazılımı veya sahibini dava etmeye ve bu eylemleri yasal hale getirmeye kısıtlıyor mu? Ebeveyn kontrol yazılımları, gözlem sistemleri ve uzaktan erişim yazılımları buna benzer bir şey yapar mı?

Çoğu zaman yazılım bu gibi terimlerle dağıtılır. Örneğin, [MIT Lisansı diyor] (http://en.wikipedia.org/wiki/MIT_License#License_terms) "HİÇBİR DURUMDA YAZARLAR VEYA TELİF HAK SAHİPLERİ HERHANGİ BİR TALEP, ZARAR VEYA DİĞER SORUMLULUKTAN SORUMLU OLMAYACAKTIR". Bunun nedeni genellikle içerik oluşturucuların küçük olması (genellikle 1 kişi) ve bir davayı ele alamamasıdır. Çoğu zaman, yazılım mükemmeldir ve herhangi bir hasar doğrudan onun hatası değildir.
Casus yazılım ve virüsler yalnızca bilgisayar yazılımıdır; bilgisayar yazılımı herhangi bir yasayı ihlal edemez. Yasalar insanlar tarafından çiğnenir. Bence soru, bu ilkeye göre anlaşıldığında daha basit. Makul bir kişi böyle düşünürse, yazılımı "kötü amaçlı yazılım" olarak yanlış tanıtmak sahtekarlık oluşturuyor gibi görünebilir. İndirme bağlantısı "Hello Kitty Adası Macerası" diyorsa ve bu, bilgisayarınızı gerçekten bir botnet zombi yaparsa, bir EULA'nın size yardımcı olacağını sanmıyorum. Ancak bağlantı "Bu harika yeni virüsü bugün indirin! Bilgisayarınızı mahveder!" bu yasal görünüyor.
Origin (EA'nın Steam knockoff'u), EULA'sında, cihazınızdaki herhangi bir depolama ortamındaki veya cihazınıza bağlı olan herhangi bir dosyayı görmesine, değiştirmesine, aktarmasına ve herhangi bir şekilde kullanmasına izin veren bir terim vardır. Bence. EULA'yı okuyalı birkaç yıl oldu, bu satırlarda bir şey fark ettim, Origin kurulumunu iptal ettim ve EA oyunlarımı iade ettim. Ama "korsanlıkla mücadele" ya da "hile karşıtı" adına böyle bir şeyin tamam olsaydı şaşırmam.
Bir cevap:
#1
+11
kevin
2015-05-27 19:14:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

EULA veya "Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi", yazılım kullanıcısı ile yazılım yayıncısı arasındaki bir sözleşmedir. Genellikle yazılım yayıncısının çıkarını korur, ör. bunu yalnızca bir bilgisayarda kullanabilirsiniz; yazılı bir anlaşma olmadan değiştiremez veya dağıtamazsınız.

Bu durumda, EULA şunları belirtir:

 1. Yazılım kullanıcının bilgisayarına zarar verebilir
 2. Kullanıcının kişisel verileri üçüncü şahıslara gönderilebilir
 3. Yazılım, yasa dışı faaliyetlere yardım etmek veya gerçekleştirmek için kullanılabilir
 4. Yazılım yayıncısı, aşağıdakilerin neden olduğu hiçbir zarardan sorumlu değildir bu yazılımı kullanarak

Öncelikle, bu geçerli bir sözleşme mi? Bir sözleşmenin temel unsurlarına bir göz atalım:

 1. Teklif ve Kabul
 2. Niyet
 3. Düşünme
 4. Kapasite
 5. Onay
 6. Yasallık
 7. İcra olasılığı

Yasallık öğesi, sözleşmenin kanunen onaylanmamış bir şey olmamalıdır. Bot ağları, diğer bilgisayarlara saldırmak, yani yasadışı bir eylem için kullanılır. Botnet kurmak, Birleşik Krallık'ta 1990 Bilgisayar Kötüye Kullanım Yasası'nın 3A Bölümünü ihlal edebilir.

Kullanıcının kişisel verilerini paylaşmak, veri gizliliği yasalarını da ihlal edebilir.

Let Let biz, şimdilik sözleşmenin geçerli olduğunu varsayıyoruz. 4. öğe hala bir soruna neden oluyor: aşırı geniş bir sorumluluk feragatnamesi . Sorumluluktan muafiyet yaygın ve normal olmakla birlikte, bu durumda söz konusu feragatnamenin kasıtlı veya umursamaz eylemleri kapsadığı iddia edilebilir. Bir sözleşmedeki bu tür öğeler uygulanamaz olarak kabul edilir.

Ebeveyn kontrol sistemleri ve uzaktan gözlem sistemleri farklıdır. Yasal olarak kullanılabilirler ve bu yasal kullanım yaygındır. Dolayısıyla bu sistemlerin dağıtımı yasaldır. Söylemeye gerek yok, virüs ve botnet'lerin aynı şeyi paylaştığını iddia etmek çok zor. Elbette, uzaktan gözlem sistemi yasadışı bir şekilde hala kullanılabilir. Bu durumda yazılım kullanıcısı yükümlüdür, ancak yazılım yayıncısı sorumlu değildir çünkü kullanıcının davranışı kontrolleri dışında.

Sözleşme açıkça 4. sayfada bir yerde 3. şahıs ile kullanıcı verilerini paylaşacağını söylüyorsa, kullanıcı 'Kabul ediyorum'u tıkladığından gizlilik yasasını ihlal ediyor mu?
@balki * hangi * verinin paylaşıldığına ve * nasıl * kullanıldığına bağlıdır. Gizlilik yasaları çok karmaşık olabilir ve yetki alanları arasında önemli ölçüde çeşitli olabilir. Eğer ilgileniyorsanız, bunu başka bir soru olarak göndermenizi tavsiye ederim.
"Ebeveyn kontrolü ve uzaktan gözlem sistemlerinin kullanımı yasaldır çünkü yasal olarak kullanılabilirler"?
@Immibis, bunları yasal olarak kullanmak * niyetiyle * dağıtmak yasaldır. Tıpkı mutfak bıçaklarını gayet iyi satabilirsiniz, ancak ateşli silahlar satamazsınız (çoğu ülkede).
@kevin ABD'de bile ve bu konuda yanılıyor olabilirim, bir suç işlemek için kullanacaklarına inanmak için nedenleriniz varsa birine silah satmanın yasa dışı olduğuna inanıyorum. Aslında, bugün söylediğim en apaçık şey bu.
Satış sonrası şartlarda EULA'nın değişikliklerini dikkate alıyorum. Onlara nadiren katılıyorum. Şirketin müstehcen terimlerle ürünün reklamını yapmak için her fırsatı vardı ama olmadı. Şartları değiştirmeye çalışmadan önce satışı durdurabilirlerdi ama yapmadılar. Bir program HAYIR'a tıkladığı için çalışmayı reddettiğinde, genellikle programın o kısmını kaldırırım.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...