Soru:
Tişört üzerinde "diriltme" yasal bir emir midir?
cnst
2015-05-27 04:16:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birkaç ay önce, bir DNR kararını ihlal ettiği ve bunun için mahkemeye çıkarıldığı House bölümünü izledim.

Birkaç gün önce, tişört web sitelerinden birinde diriltme tişörtü ile karşılaştım ve soru için tam siteyi bulmaya çalışırken, örnek bir sorgu size verecek gibi görünüyor Genel olarak bu tişört web sitelerinin hemen hemen hepsinin tam listesi.

Birinin böyle bir tişört giydiği kabul edilirse, bu bir şaka olarak kabul edilir mi yoksa yasal bir emir olarak mı hizmet eder diriltmek mi?

Hangi yargı alanında?
@cpast, bu dükkanlar genellikle dünya çapında gönderilir, ancak sanırım çoğu ABD merkezli, muhtemelen ABD kitlesini hedefliyor (belirli bir eyalette değil)
Bunun yardımcı olup olmadığından emin değilim, ama eskiden tıbbi kimlik bilekliklerini ve kolyeleri kazıyordum, bir keresinde müşteri bana doktorun verdiği kağıdı verdi ve üzerine DNR'nin kazınacağı yazı tipi boyutunu içeriyordu. Görünüşe göre oldukça spesifik. 1/8 inç, bakım durumunda.
Bunun birçoğu gerçek cehaletle yapay cehaletle ilgilidir. Bir kişinin gömleğinin boyutu, şekli, rengi ve tasarımı, apaçık ortada olanların dışında hiçbir tıbbi prosedürü etkilemez: Vücudunun kesilmesi birkaç saniye sürecektir.
[İyi Samaritan kanunları] (https://en.wikipedia.org/wiki/Good_Samaritan_law) bu soruyla alakalı mı?
Dört yanıtlar:
#1
+22
childofsoong
2015-05-27 05:01:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ben bir avukat ya da tıp uzmanı değilim, ancak Wikipedia'nın DNR hakkındaki sayfasında şu alıntıyı görüyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri'nde belgeler her devletin farklı biçimleri kabul etmesi ve ileri yönergelerin ve yaşam iradelerinin EMS tarafından yasal olarak geçerli biçimler olarak kabul edilmemesi nedeniyle özellikle karmaşıktır. Bir hastanın DNR olmak istediğini belirten bir yaşam iradesi varsa, ancak bir doktor tarafından birlikte imzalanmış, uygun şekilde doldurulmuş devlet destekli bir formu yoksa, EMS canlandırmayı deneyecektir.

Buna dayanarak, bu biçimlerden başka hiçbir şeyi yasal olarak bağlayıcı olarak değerlendiremeyeceğiniz tahminini tehlikeye atabilirim, çünkü bu biçim olmadan yaşayan bir vasiyeti bile görmezden geliyorlar.

#2
+14
cpast
2015-05-27 05:41:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hayır, bu yasal bir emir olarak görülmez. Uygun bir DNR emri, bir tıp pratisyeni tarafından verilen bir emirdir (en azından Maryland'de, bu bir doktor, bir APRN veya bir doktorun asistanıdır) ve son derece spesifik bir form (devlet tarafından verilmiş belirli bir form veya bilezik gibi belirli bir devlet tarafından verilen cihaz). Bir "DNR" gömleği bir DNR emri olarak hizmet edemez ve bu nedenle EMS bunu görmezden gelir.

Doktorlarda durum daha karmaşıktır - eyaleti doldursanız da doldurmasanız da isteklerinize uymaları gerekir formu ve bu nedenle, resüsite edilmeme isteğini açıkça ifade ederseniz, bir DNR emri çıkaracaklardır. Ancak, sipariş için bilgilendirilmiş onay verdiğiniz açık olmadığı sürece bunu yapamazlar; gömlek giymek, bağlayıcı olmayı amaçladığınız konusunda bilinçli bir karar verdiğinizi göstermez. Önceden bir yönerge (bilinçli değilseniz ne tür bir bakım isteyeceğinizi belirterek, ki bu zaten bir DNR'nin uygulandığı tek zamandır), gerçekten niyet ettiğiniz şeyin bu olduğunu doğrulamak için bir yol gerektirecektir; genellikle bu, (tanık olunan) bir imzadan veya bir pratisyen hekime verilen sözlü talimatlardan oluşur.

neden doktorlarla farklı?
@cnst Hekimleri, NP'ler ve PA'lar (son ikisi duruma bağlıdır) bir DNR siparişi verebilir. EMT'ler yapamaz; bilgilendirilmiş onay vermiş olup olmadığınızı değerlendirmelerine veya kendi başlarına belirli bir tedaviyi uygulamama kararını vermelerine izin verilmez (EMT'lerin bağımsız tıbbi yetkileri yoktur ve onaylanmış prosedürler ve bir doktorla telsiz iletişimi şeklinde tıbbi gözetim altında çalışırlar. ). Doktorlar * isteklerinizi tıbbi talimatlara çevirme konusunda yeterli * olduğundan, bunu yapmak zorundadırlar; EMT'ler nitelikli değiller, bu yüzden değiller.
@cpast: ilgisiz, bu bilinçliyseniz ve bir EMT'ye açık bir şekilde "Tedavi edilmek istemiyorum" derseniz, onların sizi tedavi etmemeye bu temelde karar vermelerine izin verilmediği anlamına mı geliyor? Örneğin, dini ya da başka nedenlerle ona karşı çıkan bir kişiye, bir hekimin bunu yapmayacağı bir tedaviyi zorlar mı? Yoksa sadece bilinçsiz olduğunuzda "rızayı değerlendirmelerine izin verilmediğinde" mi geçerlidir?
@SteveJessop Bunun doğru görünmediği konusunda haklısınız; kaynakları yeniden okurken pek doğru değil. EMT'ler, bilgilendirilmiş onam konusunda biraz eğitim alırlar ve sürekli emirleri (bir doktor tarafından yazılan tıbbi protokoller), bir hastanın ne zaman rıza verme / reddetme yeteneğine sahip olduğu ve olmayacağı konusunda rehberlik içerir. Bununla birlikte, reddedilmesi hastayı öldürürse veya hasta karar verme kapasitesine sahip değilse, telefonla veya telsizle bir doktora başvurmaları gerekebilir ve çoğu yerde * canlandırma * yalnızca doktorun emriyle reddedilebilir (ancak bazı yerlerde bu kuralın belirli istisnaları vardır).
#3
+7
Ben
2015-06-10 09:38:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir EMT olarak, yalnızca hasta ve doktoru tarafından imzalanmış yasal bir belgeye saygı duymak üzere eğitildik. Tipik olarak, POLST gibi doldurulması ve imzalanması gereken, eyalet tarafından onaylanmış belirli bir form vardır.

Genel olarak, herhangi bir şüphe olması durumunda, resüsitasyon denenmelidir. Mantık, DNR'si olan bir hastayı canlandırmak, geçerli bir DNR'si olmayan bir hastada resüsitasyon yapmaya kalkışmamak yerine daha iyidir.

#4
-2
gnasher729
2015-11-15 18:41:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Şaka olarak böyle bir tişört giyerseniz ve canlandırmanın gerekli olduğu bir durumla karşılaşma şansınız yaver giderse ve söz konusu kişi hukuki soruyu yanlış anlar ve yapmazsa diriltmek, o zaman hukuki sorun pek önemsizdir, çünkü onlara dava açamazsınız.

Bu, 1) sadece gömleğe bağlı olarak diriltilmeyen kişinin bunu yapabileceğini ve 2) diriltememenin ölümle sonuçlanacağını varsayar. Bununla birlikte, önemli miktarda oksijen yoksunluğu beyin hasarına ve gelir kaybına neden olabilir, bu durumda kişi ve / veya ailesi veya eşi ihmal nedeniyle dava açabilir ve bu nedenle hukuki sorun gerçekten alakasız değildir.
Haksız ölüm davaları kesinlikle bir şeydir.
Şaka olarak takarsanız ve resüsitasyona ihtiyacınız varsa ve bazı tıbbi kişiler bunu yorumluyor ve dileklerinizi ifade ediyor ve sizi diriltmiyorsa, daha ilginç olan soru tişörtünüzün o kişiyi yasal kancadan alıp almayacağıdır.
Bu genel olarak iyi bir nokta olsa da sorulan soruya cevap vermiyor.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...