Soru:
Kişisel olarak zararlı konuşmayı yasaklayan herhangi bir kanun türü var mı?
Roy
2015-05-27 02:04:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

The Economist'teki bu makaleye yanıt olarak, bu tür konuşmaları yasaklayan başka ülkeler olup olmadığını merak ediyordum. İftira değil, çünkü bu doğrudan "iyi bir isim hakkı" ya da her türlü küfür veya küfür yasasıyla ilgili. Daha ziyade, aradığım şey, beni kişisel olarak, şiddeti kullandıkları gibi, birisinin bana zarar vermesinden korumak için var olan yasalar, bunun yerine sadece seslenmek, küfür etmek ve hatta sözlü zorbalık gibi kelimeler kullanmak.

Benim ülkemde bu tür felaketler birine hakaret etmek için kullanılıyor. Ona zihinsel engelli bir aptal muamelesi yapmak olarak kabul edilir. Bunu burada yapmak kesinlikle taciz olarak kabul edilir.
Doğru, herhangi bir yerde yasa dışı olup olmadığını merak ediyorum
İlgisiz olabilir, ancak çoğu AB ülkesinde ırk / nefret söylemine karşı yasalar var.
ABD'de, [taciz] oluşturan belirli eylemler (http://legal-dictionary.thefreedictionary.com/harassment) haricinde, bu tür konuşmalar ilk değişiklikle korunur ve bunu yasaklayan hiçbir yasa yapılamaz veya bu tür konuşmayı düzenler.
Evet, ABD genelinde ifade özgürlüğünü katı (hatta aşırı) korumasıyla tanınıyor
Bu soru çok geniş. Dünyada yaklaşık 200 ülke var; Yığın Değişimi formatında soruya tam bir cevap vermek çok zor olurdu.
Bunun gibi tüm yasaları aramıyorum (bu kadar çok olduğunu düşünmüyorum), sadece herhangi biri için. Bir ülkeyi adlandıran ve konuyla ilgili yasalarını genişleten herhangi bir cevap yeterli olacaktır, çünkü soru bunun gibi yasaların gerçekten var olup olmadığıdır.
@Roy: Aşırı özgürlük? Böyle bir şey var mı?
Dört yanıtlar:
#1
+6
chapka
2015-05-27 20:27:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sonuç olarak: evet, birçok ülkede, dinleyicinin onları rahatsız edici bulması gerçeğine dayanarak konuşmayı suç sayan birçok yasa var. Bunlar şunları içerebilir:

  • Aşırılık yanlısı siyasi sppech'e karşı yasalar (yani Nazi karşıtı yasalar)
  • Nefret söylemine veya ırkçı ya da cinsel açıdan ayrımcı konuşmaya karşı yasalar
  • Belirli kişilerin (yani, lese-majeste) duygularını eleştirmeyi veya incitmeyi yasaklayan yasalar

Kedi çağırma yasaları, ırksal veya dini yasaları yasaklayan yasalara, amaç ve sonuç olarak en yakın Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olan nefret söylemi. Hitap, esasen kadınlara yönelik nefret söylemidir ve bu, diğer nefret söylemi yasalarına çok benziyor.

Aslında aradığım şeyin daha çok üçüncü kategorinin çizgisinde olduğunu hissediyorum. Bunun nedeni, nefret söylemine veya aşırılık yanlısı siyasi söylemlere karşı yasaların, konuşmanın belirli bir kurbanı olmasa bile bu konuşmayı yasaklama eğiliminde olmasıdır. Konuşmanın daha geniş toplumsal etkilerini önlemeye çalışıyorlar. Çağrı karşıtı yasalar farklı olurdu. Herkesin önünde belli belirsiz bir şey söylemenizi değil, belirli bir kişiye yönelik belirli bir saldırgan ifadeyi ele almanızı yasaklıyorlar. Üçüncü kategoriye ait herhangi bir örnek / referansınız var mı?
"Nefret söylemi" ile seslenme arasındaki tek fark, yaralanmanın bir bireyden çok bir grup tarafından muzdarip olmasıdır. "Bütün kutuplar yalancıdır" demek "belirsiz" değildir; belirli bir grup insana hakaret ediyor. Tek kişilik bir gruptan ziyade büyük bir grup, ancak somut bir gruba hala somut bir zarar var.
Bunun "tek fark" olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak yine de bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Ne de olsa, hakaret ettiğiniz grubun bir üyesi olarak bana şahsen hakaret ettiği gerekçesiyle ırkçı yorumlarda bulunduğunuz için sizi neredeyse hiç dava edemem ... Bu yüzden soru açıkça "kişisel olarak zararlı" konuşmaya yöneltilmişti. Ek olarak, "tüm kutuplar" tanımlanmış bir insan grubu değildir. Ya kendimi cila olarak görürsem ve sen yapmazsan? ve benzeri konular, belirli bir kurbanı tartışırken değil, yalnızca bir grup tartışılırken ortaya çıkabilecek sorunlar (örneğin, hitap edilen bir kadın).
#2
+5
cnst
2015-05-31 08:51:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evet.

Russian KoAP 20.1 "Small Holiganism" 'e göre:

  1. Küçük holiganlık, yani kamu düzeninin ihlali, kamuya açık yerlerde müstehcen dil eşliğinde topluma saygısızlık ifade etme, yurttaşlara hakaret etme ve diğer insanların mülklerine zarar verme veya zarar verme -

    beş yüz ile bin ruble arasında idari para cezası verilmesini gerektirir veya on beş güne kadar idari tutuklama.

Hep birlikte topluma karşı derin saygısızlık göstererek düzensiz davranış, diğer bir deyişle kamu düzenini ihlal etme halka açık bir yerde küfür, vatandaşları rahatsız eden ve başka birinin mülküne zarar verme veya zarar verme ile -

500-1000 ruble tutarında idari para cezası veya idari tutuklama ile cezalandırılır. 15 güne kadar.

#3
+2
bdsl
2015-10-04 21:11:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evet.

İngiliz hukukunda, 1986 Kamu Düzeni Yasası'nın 5. Bölümü, diğer şeylerin yanı sıra, muhtemelen bir kişinin duruşmasında küfürlü konuşmayı yasa dışı kılmaktadır. taciz, alarm veya sıkıntıya neden olabilir.

Ayrıca, bir devletin nasıl olduğunu açıklayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Madde 10 (2) 'ye de bakmak isteyebilirsiniz. bu sözleşmeyi imzalayan, insanların konuşmasını kısıtlayabilir - bu tür kısıtlamalar 'yasayla öngörülmelidir', yani devlet görevlileri bunları ilerledikçe yapmamalıdır ve bir dizi listeden biri için 'gerekli' olmalıdır. meşru amaçlar. Elbette mahkemelerde neyin 'gerekli' olduğu konusunda pek çok tartışma var.

#4
  0
gnasher729
2015-10-17 17:52:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Almanya'da, bir kişiye hakaret ettiğiniz için mahkemeye verilebilirsiniz. "Hakaret", tanıkların önünde onlara aşağılayıcı şeyler söylemek anlamına gelir. "Tanıkların önünde" esastır, eğer bana hakaret ettiğinizi videoya kaydedersem, orada başka kimse yokken, tüm delillere sahibim ama bu yasal olarak bir hakaret değil.

Taciz gerekli değildir. Hakaretin inandırıcı olması gerekli değildir ("hiç kimsenin buna gerçekten inanmayacağı" iftiranın bir mazeret olabileceğinin aksine).

Hakarete uğrayan kişi sizi dava edebilir. Görevini yerine getiren resmi bir devlet görevlisine hakaret ederseniz (bir polis memuru, ülke içi gelir çalışanı vb. Gibi) eyalet sizi ve dava açar . Almanların İngiltere'ye gelmesi ve tutuklanan bir suçlunun bir polis memuruna küfür ettiği bir TV şovunu seyretmesi garip - bunu Almanya'da denemeyin.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...