Soru:
Tüm katılımcılar olmadan GPLv2 + kapsamında yeniden lisanslama yazılımı
dsolimano
2015-05-28 19:19:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

GPLv2 + kapsamında yeniden lisanslamak istediğim GPLv2 kapsamında lisanslı yazılımım var. Maalesef, katkıda bulunanlardan bazılarıyla iletişim kuramıyorum. Devam edebilir miyim yoksa sıkışmış mıyım?

Buna bir cevabım var, çünkü bir proje bundan geçti ve yazdı, ama bakalım ne gelişecek.
Iki yanıtlar:
#1
+10
apsillers
2015-05-28 21:11:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lisanslama yalnızca telif hakkı sahibi tarafından yapılabildiğinden, kodlarının lisansını değiştirmek için genellikle her telif hakkı sahibinden ayrı ayrı izin almanız gerekir. (Proje uyumlu bir lisanstan GPL'ye yeniden lisanslanıyorsa, telif hakkı sahibinden yeniden lisans alınması gerekmez; ancak, GPL'nin 2. ve 3. sürümleri biriyle uyumlu değildir başka.)

Bunun etrafındaki yollar şunlardır:

  • Ulaşılamayan katkıda bulunanlar tarafından yazılan tüm kodları kaldırın veya değiştirin.

  • Katkıda bulunanların, projeyi kontrol eden bir kişiye veya tüzel kişiliğe telif hakkı atamasını sağlayın, böylece tam olarak bir telif hakkı sahibi olur. (Bu önleyici bir önlemdir. Bunu daha önce yapmadıysanız, bir katılımcının izini sürememek için çok geç.)

Ama Bunlardan hiçbirini yapamazsanız ne yaparsınız?

Geçmişte, yazılımın tüm katkıda bulunanların açık onayı olmadan yeniden lisanslanması daha önce yapılmıştır , hukukçuların tavsiyesi. Ancak bunun hukuki mekaniği belirsizdir ve mahkemede hiç test edilmemiştir. Öne çıkan iki örnek şu şekildedir:

Dolphin projesi hakkında bir rapor üretti. süreci, ancak geçişin yasal mekanizmasının nasıl çalıştığıyla ilgili herhangi bir ayrıntıya sahip değil. (Benim vurguyu vurgular) diyorlar:

Tüm [200 katılımcı] arasından, 10 geliştirici dışında hepsiyle iletişim kurmayı veya kodlarıyla ilgilenmeyi başardık. Bu hesapların birçoğunun artık öldüğünü ve insanların görünüşte İnternet'ten kaybolduğunu düşünürsek, geri kalanını bulmak bir taştan kanı sıkmaya benzer.

İşte o zaman, yeniden lisanslama imkansız gibi göründüğünde, araştırma bize çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama sağladı. 2003 yılında, Özgür Yazılım avukatları Mozilla'nın yeniden lisanslama projesi için istişare ettiler ve geri kalan% 5'inde itiraz olmadığı sürece katkıda bulunanların sadece% 95'inin izniyle yeniden lisanslamanın uygun olduğunu belirtti .

[...]

[...] Tüm aktif geliştiricilerimize sormak ve yeniden lisans vermek yerine, her bir geliştiriciye ulaşmak için çok güçlü bir çaba sarf ettik. Buna rağmen, Dolphin üzerinde çalışan her bir kişiyle iletişim kurmak mümkün değildi.

[...] İletişim kuramadığımız kişilerden kesinlikle destek duymak isteriz ve Herhangi bir endişeniz varsa, bunları hemen memnuniyetle ele alacağız.

Bu, Ciaran O'Riordan'dan gelen bir gönderiye bağlantı veriyor:

Özgür yazılım telif hakkı konularında birçok avukatla çalışan biri daha sonra bana telif hakkı sahiplerinin% 100'ünden izin almanın gerekli olmadığını söyledi. Kaynak kodun% 95'inin telif hakkı sahiplerinden izin alması ve diğer% 5'in sahiplerinden herhangi bir itiraz gelmemesi yeterli olacaktır. Bana söylendiğine göre, yıllarca topluluk katkılarına rağmen Mozilla'nın 2003 yılında GPL'ye yeniden ruhsat verebildiği söylendi.

Neden hakkında hiçbir bilgi mevcut değil Mozilla'nın avukatları, her bir telif hakkı sahibinin izni olmadan yeniden lisans vermenin kabul edilebilir olduğuna inanıyordu. Ayrıca, benzer bir durumda olan herhangi bir başkası için daha az güçlü bir şekilde geçerli olabilecek herhangi bir faktörün Mozilla için geçerli olup olmadığı da net değil.

Özetle, yalnızca şunu biliyoruz:

  • Bir eseri yeniden lisanslamak için katkıda bulunan her telif hakkı sahibinden izin almanız gerekir

  • Mozilla'nın avukatları, katkıda bulunanların% 5'ine ulaşılamaz olsa bile (ve hiçbiri katkıda bulunanlar reddedildi).

Ben de aynen yazacaktım. Keşke Mozilla'nın avukatlarını buraya getirebilseydik.
#2
+2
o0'.
2015-05-28 20:23:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bildiğim kadarıyla, her bir geliştirici tarafından yazılan kod parçalarını bir şekilde izleyemediğiniz ve ulaşamadığınız kişiler tarafından yazılanları kaldırmadığınız sürece sıkışıp kalıyorsunuz.

Açık nedenlerle, bu nadiren yapılabilir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...