Soru:
Rekabet etmeme hükümleri iş sözleşmelerinde hangi yasal statüye sahiptir?
Rory Alsop
2015-05-27 04:15:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Şimdiye kadar yaptığım neredeyse her işte, belirli bir kuruluştan ayrıldıktan sonra bir yıla kadar süren rekabet etmeme maddesi var ve bu da bir rakip adına benzer hizmetler sunmamı yasaklıyor.

bu hükümler bir mahkemede gerçekten geçerli mi? En çok İngiltere yasasıyla ilgileniyorum, ancak bu rollerin çoğu uluslararası şirketler için olduğundan, herhangi bir örnek faydalı olacaktır.

Iki yanıtlar:
#1
+7
chapka
2015-05-27 19:21:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yararlı olursa ABD için cevap verebilirim.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki genel kural, rekabet etmeme antlaşmalarının makul olduğu sürece uygulanabilir olmasıdır. Neyin "makul" olduğu eyaletten eyalete değişir.

Genel olarak değerlendirilen faktörler şunları içerir:

  • Eğer giderseniz işletmeye ne tür fiili zararlar gelecektir bir yarışmacı? Başka bir deyişle, her sözleşmeye ekledikleri bu ezberci dil mi yoksa tüm gizli formülleri bildiğiniz ve müşteri listesini ezberlettiğiniz için mi sizin dilinize koydular?

  • zaman, konum ve kapsam açısından makul mü? Amerika Birleşik Devletleri'nin herhangi bir yerinde on yıl boyunca herhangi bir iş almanızı engelleyen bir şey, uygulanamaz; Önümüzdeki altı ay boyunca aynı şehirde, aynı sektörde aynı unvana sahip bir işe girmenizi engelleyen bir şey olabilir.

Genel hukuktaki genel kural şuydu: rekabet etmeme antlaşmalarının uygulanamaz ticaret kısıtlamaları olduğu; Uygulanabilir olmaları gerçeği, her bir yargı yetkisi tarafından daha sonra oluşturulan yasadır ve bu, sizin yargı alanınıza göre değişeceği anlamına gelir. İmzaladığınız belirli bir rekabet etmeme kararına dayalı olarak belirli bir işe girmenin uygun olup olmadığını bilmek istiyorsanız, yargı alanınızda lisanslı bir hukukçu ile konuşmanız gerekir - ve o bile size kesin olarak söyleyemeyebilir. .

İstisna: California, çoğu durumda bunları kamu politikasına aykırı görmektedir.
İngiliz hukukunun bir oyuğu vardır, ancak tarif ettiğiniz durumdan daha dar görünmektedir (gerçi gerçekten ABD'yi bir bütün olarak genelleştirebilirsiniz?).
#2
+2
jcwilbur
2015-10-15 21:44:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Başka bir ABD merkezli cevap:

Bir dönemlik iş hukuku dersimde rekabet etmeyenlerden bahsettik (Ben bir MBA, avukat değil). Profesörün ( bir avukat olan) iyi yazılmış bir rekabetin kesinlikle uygulanabilir olduğunu ve kimsenin sizi aksi yönde ikna etmesine izin vermemesini söylediğini hatırlıyorum.

Benim gibi bir grup aptal yönetici için cesur ayrıntılara girmedi, ancak makul bir zaman sınırı olması gerektiğini söylediğini hatırlıyorum (sınıfta kullanılan en yaygın örnek bir yıldı ), kapsamı dar bir şekilde işverenin geçerli çıkarlarını korumak için düzenlenmiştir (örneğin, bir kişinin bir yıl boyunca pazarlamada çalışmasını engelleyemezsiniz veya birinin NYC'de bir yıl çalışmasını önleyemezsiniz, ancak yapabilirsiniz firmanızın faaliyet gösterdiği bir pazar ise NYC'de bir yıl boyunca pazarlama alanında çalışmasını engelleyin) ve artık hatırlayamadığım başka bir kriter.

Aldığım sonuç (ki ben bize hatırlamaya çalıştığı tek şey şuydu), rekabet etmeyecek birini imzalamanız istenirse ciddiye alın.

Örneğinizde yanlış bir şeyler olduğunu size hemen hemen garanti edebilirim. "Birinin NYC'de pazarlama alanında çalışmasını bir yıl boyunca engelleyebilirsiniz" doğruysa, bu işten atılan veya bir işi bırakan herkesin% 80'inin yeni bir iş bulmak için taşınması gerekeceği anlamına gelir. İnsanlar rastgele iş seçmezler, beceri ve deneyime sahip oldukları alanlarda işler seçerler. Bir pazarlama işinden ayrılırsanız, en iyi olasılığınız başka bir pazarlama işidir. Ve bir pazarlama işinden ayrılan insanların% 90'ı başka bir pazarlama işi alacak.
New York'ta pazarlama alanında çalışamamak, eski şirketin geçerli çıkarlarını korumaz. Sizi çalışamayacak hale getirmek onların geçerli menfaati değildir ve rakiplerin sizi işe alamamasına neden olmak onların geçerli menfaatleri değildir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...