Soru:
Kimliklerini oluşturan forum kullanıcıları iftiradan korunma hakkına sahip mi?
Jason Aller
2015-05-29 22:10:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çevrimiçi bir forumda veya sosyal ağda, oradaki varlığının kimliğini gerçek dünya kimliğine bağlayan bir kullanıcı, takma ad kullanan bir kullanıcıdan daha fazla hakarete uğrama konusunda kendilerine daha fazla başvurabilir mi?

Başka bir şekilde sorulduğunda, anonim bir takma ada karşı iftira atmak mümkün müdür?

ya korunma hakkına sahipsiniz ya da değilsiniz. Herhangi bir koruma derecesinin farkında değilim.
Bir cevap:
#1
+4
HDE 226868
2015-05-29 23:12:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gerçekten bir fark yok.

Buradan alıntı yapmak,

Ya kişinin adını değiştirirsem?

Bir iftira iddiasını belirtmek için, iftira iddiasında bulunan kişinin adıyla anılmasına gerek yoktur - yalnızca davacının makul bir şekilde tanımlanabilir olması gerekir. Öyleyse, "1600 Pennsylvania Bulvarı'ndaki evini yapan hükümet yöneticisine" iftira atarsanız, başkan olarak makul bir şekilde tanımlanabilir.

Bütün bunlar neye bağlı? Takma isim kullanan davacıyı belirlemenin ne kadar kolay olduğuna bağlıdır. Daha fazla başvuru hakkına sahip değiller kendi başına - ne de yasa altında daha fazla korumaya sahip değiller - ancak davayı kazanmaları daha zor olabilir. Olumlu yönden, ifade, gerçek adını kullanan bir kişiye kıyasla onlara çok fazla zarar vermeyebilir.

** not: ** çirkin sahtekarlık dışında, bir kamu görevlisini karalamak neredeyse imkansızdır.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...