Soru:
WTFPL yasal olarak garantileri reddediyor mu?
Supuhstar
2015-05-27 19:27:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yazılım geliştirdiğimi ve WTFPL altında yayınladığımı varsayalım. Sonra biri onu kullanır ve bilgisayarının alev almasına neden olur. Programımı bilgisayarlarını ateşe verecek şekilde tasarlamadım ve aslında bunu yapmak çok basit olabilir. Yine de beni mahkemeye getiriyorlar. WTFPL'yi kullanmak (veya ürünü kamuya açık alana başka bir şekilde yerleştirmek) herhangi bir koruma sağlıyor mu? Bunu özellikle, ürünü piyasaya sürmenin yasal olmadığı durumlarda asgari bir lisans olarak kullanıldığı için soruyorum. kamusal alan, onu oraya etkili bir şekilde yerleştirmek.

En büyük mantığım kalemleri hayal etmek. Bir kalemin tasarımı (üstüne kauçuk olan tahtaya gömülü grafit) kamu malıdır. [kaynak belirtilmeli] Kolum bir kalemin sivri ucuna salınırsa, dava açmam kalemi icat eden kişi (veya o kişinin ailesi). Bir şey varsa, onu keskinleştiren, oraya yerleştiren veya o kalemi imal eden kişiye dava açarım.

Bir cevap:
#1
+7
chapka
2015-05-27 19:41:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kısa cevap mı? Hayır, WTFPL hiçbir koruma sağlamaz.

Yazılım lisansı, yazılım satıcısı ile son kullanıcı arasında, son kullanıcının yazılımı kullanmasına izin verilen hüküm ve koşulları tanımlayan bir sözleşmedir.

Genellikle, geleneksel yazılım lisansları satıcının sorumluluğunu sınırlayan şartlar içerir. Örneğin: "Son Kullanıcı, bu yazılımın hesaplama yangınları başlatma riskini kabul eder." Ayrıca, bağlayıcı tahkim talep ederek veya belirli bir eyaletteki belirli bir mahkemede dava açmalarını isteyerek son kullanıcının dava açma hakkını da sınırlayabilir.

Bu hükümlerin uygulanabilir olup olmadığı ve ne ölçüde uygulanabileceği burada tartışmalıdır , çünkü WTFPL onları içermiyor.

Bu şekilde düşünün. Evimi satın almak için benimle bir sözleşme imzalarsanız ve sonra arabamı ateşe verirseniz, ev sözleşmesini bana satamaz ve "Bu yasal olarak bağlayıcı bir sözleşmedir ve ben veremez ! " Sizin de yapabileceğinizi söylemez ve bu nedenle, arabamın zarar görmesi için size açacağım dava ile ilgili değildir.

Sözleşmeler yalnızca bir dava ile ilgilidir dava konusu ile ilgili bir madde içerir. WTFPL, son kullanıcının herhangi bir şey yapmayı veya yapmamayı kabul ettiği ve bu nedenle hiçbir şey yapıp yapmamasına karşı bir savunma olamaz.

Sanırım daha iyi bir soru şu olacaktır: "Yazılımımı kamuya açık hale getirmek bana herhangi bir koruma sağlıyor mu?"
Hayır - neden olsun ki? Haklarınızı reddedebilirsiniz; başkasınınkini reddedemezsin. Size dava açmamayı kabul etmedikleri sürece, ne yaparsanız yapın bunu yapmakta özgürler.
@chapka teknik olarak size yine de dava açabilirler. O zaman herhangi bir nedenle kaybedebilirler, ancak ilk etapta dava açmalarını gerçekten engelleyemezsiniz.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...