Soru:
Acil ilk yardımın yapılmasında yasal risk var mı?
Flup
2015-05-28 01:29:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Halkın vasıfsız bir üyesinin hastanın ölmesi veya sonuç olarak yaralanması durumunda acil ilk yardım verme konusunda yasal bir risk aldığına dair yaygın bir inanış vardır. Bu teori, her zaman, bir kalp krizi kurbanına kalp masajı girişiminde bulunan bir kişinin başarısız olduğu ve sonuç olarak dava açıldığı isimsiz bir ABD davasına atıfta bulunmaktadır. Bu, katıldığım bir ilk yardım kursunda ortaya çıktı ve eğitmen, uzmanlık eksikliği göz önüne alındığında makul olduğu kadar özen gösterirse, riskin çok düşük olduğundan oldukça emindi.

Öğretmen haklı mıydı?

Diğer yargı alanlarından gelen görüşlerle ilgilenirdim, ancak asıl ilgi alanım Birleşik Krallık'taki pozisyondur.

İyi Samaritan yasaları yoldan geçenleri herhangi bir sorumluluktan kurtarmaz mı, yoksa Birleşik Krallık'ta yok mu?
ABD'de ilk yardımı aldım ve bize uzmanlık eksikliğinin kötü ilk yardım için bir bahane olmadığı söylendi. CPR konusunda eğitim almadıysanız, yapmayın. O yoldan geçen kişinin eğitimi yoksa, bakım muhtemelen makul değildir. İlk kural zarar vermemek. Eylemlerinizin muhtemelen gerekli olduğunu ve büyük olasılıkla zarar vermeyeceğini gerekçelendirebilir misiniz? Eğitim seviyeniz dahilinde mi hareket ediyorsunuz? Eskiden kayak devriyesi yapardım, dengeyi sağlar ve onları tepeden indirirdik. İlk yardım hakkında hiçbir şey bilmeyen insanlar, o bacağı düzeltmek gibi kötü tavsiyeler verirler, onun acı çektiğini görmüyor musunuz?
@Frisbee "İlk kural zarar vermektir" inanıyorum ki bu genellikle doktorlar tarafından alınan Hipokrat yemini ile ilgilidir.
@Andy Evet ve bu iyi bir kural
@Frisbee Öyle, ancak CPR'yi uygulayan bir meslekten olmayan kişi, daha fazla zarar verip vermeyeceklerini kesin olarak yargılayamaz.
Beş yanıtlar:
#1
+24
lc9315
2015-06-02 19:03:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu, etkin bir şekilde bakım görevi altına girer. Birincisi, İngiltere ve Galler'de İyi Samaritan olma zorunluluğu yoktur - başka bir deyişle kurtarıcı olma zorunluluğu yoktur. Birini kurtarmak için müdahale edene kadar, o kişiye bir görev borçlu değilsiniz.

Müdahale ettiğiniz anda, ancak ona bir görev borçlusunuz . Özellikle, durumu daha da kötüleştirmemek için onlara bir görev borçlusunuz (Horsey ve Rackley, Tort Kanunu , 3. baskı, OUP 2013, s. 75). Horsey ve Rackley'in verdiği özel durum, boğulan bir çocuğu hayata döndürmek ve bunu yaparken bir kaburga kemiğini kırmaktır: bu durumu daha da kötüleştiriyor olabilir (Horsey ve Rackley, s. 75-76) .

Bu, birine ilk yardım verirseniz sorumlu olacağınız ve bunu yaparken durumu daha da kötüleştireceğiniz anlamına mı geliyor? Zorunlu değil, çünkü Horsey ve Rackley'in işaret ettiği gibi, görev sorumluluktan farklıdır. Boğulan çocuk örneğini tekrar kullanarak şunu ifade ederler:

Yani, örneğin, müdahale eden biri durumu daha da kötüleştirmeme yükümlülüğüne sahip olsa da, eylemleri yine de bir Koşullarda 'makul kişi' (ve bu nedenle, makul bir kişi çocuğu aynı şekilde yeniden hayata döndürmeye çalışsaydı, onların görevinde hiçbir ihlal olmayacak ve dolayısıyla sorumluluk tazminat ödemek.) (s.76)

"Makul kişi" standardı, soruda uzmanlık eksikliği hakkında bahsettiğiniz şeye karşılık gelir. Bir doktor böyle bir duruma müdahale ederse, vermeleri beklenen bakım standardı, örneğin basit bir ilk yardım kursunu tamamlamış birinden daha yüksek olacaktır. Soru, sizin durumunuzda mantıklı kişi olarak davranıp davranmadığınızdır.

Bu temelde, öğretmeniniz oldukça haklıdır: olduğu gibi özen gösterdiğiniz sürece Uzmanlığınıza veya eksikliğinize bağlı olarak makul, o zaman İngiliz ve Galler yasalarına göre sorumlu olma olasılığınız düşük.

Sadece bir noktaya değindim: Durum, Delict yasasının geçerli olacağı İskoçya'da farklı olabilir (İskoç hukukunda haksız fiil yoktur).
İyi nokta Flup - İskoç hukuku hakkında hiçbir şey bilmiyorum, bu yüzden yorum yapmayı düşünmedim! Karışıklığı önlemek için gönderiyi İngilizce ve Galce yasalarına atıfta bulunacak şekilde düzenleyeceğim.
Bunu dün barda öğrendim :)
@lc9315, Ic, sonuç olarak, "kendi işinize bakmanın" en iyisi olduğunu mu söylüyorsunuz?
Hayır, zorunlu olarak değil. Hukuk fakültesinde, müdahale etmemenin yasal bir cezası olmadığı ve işin içine girer girmez bir görev borcunuz olduğu için, onu terk etmenin daha iyi olacağı söylendi. Pratikte, cevabımda da söylediğim gibi, pratikte sorumlu tutulmanız pek olası değil. İlk yardım verirken makul bir meslekten olmayan kişinin standardını ihlal etme olasılığınız çok düşüktür. Ve birçok haksız fiil davası politika gerekçesiyle karara bağlanır; hayat kurtarmaya çalışmaktan sorumlu insanları bulmak korkunç bir politika olur.
Boğulmaktan ölmektense kırık bir kaburga ile hayatta olmayı tercih ederim. Bir kaburga kemiğini kırmak durumu nasıl daha da kötüleştirir?
Bana (Almanya'da, diğer cevaplara bakın) CPR uygularken çok fazla veya çok az güç kullanabileceğiniz öğretildi. Çok fazla kuvvet bazı kaburgaları kırabilir. Çok az güç kişinin ölmesine neden olabilir. Tam olarak doğru miktarda kuvvet uygulayabilecek bir uzman olmadığınız için çok fazla kuvvet tercih edilir.
#2
+7
Libra
2015-05-28 01:35:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu soru, sözde İyi Samaritan Yasaları kapsamındadır.

Bunlar ülkeden ülkeye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde eyaletten eyalete değişir. Genel olarak, belirli bir alanda "nitelikli" (resmi olarak eğitilmiş veya profesyonelleştirilmiş) bir kişi bu tür yasalarla korunur. Bazı yargı sistemlerinde, yalnızca "iyi niyet", bir bakıcıya dava açılmasını engellemez, özellikle de bu tür bir bakım ihmal edilerek veya açıkça vasıfsız bir kişi tarafından verilmişse.

Son cümlenizi genişletmek için. Birisi boğuluyorsa ve birkaç kaburga kemiğini kırarak göğüs kompresyonu uyguluyorsanız ve iç yaralanmalarınız varsa, yanlış ilk yardımı uyguladığınız için daha fazla hasara neden olduğunuz için ihmal edilebilirsiniz.
Birleşik Krallık'ta İyi Samiriyeli yasaları var mı?
@HDE226868 Hayır, hiçbir zaman gerekli oldukları veya buradaki mevcut yasaya herhangi bir şey kattıkları düşünülmedi.
#3
+6
Guntram Blohm supports Monica
2015-07-23 17:55:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Almanya'da, diğer acil durumlarda yardım etmenin yanı sıra ilk yardım verme yasal zorunluluğu vardır ( §323c STGB), yardım sunmama en fazla 1 yıl hapisle para cezası ile cezalandırılır. Ancak, yardımcıyı tehlikeye atacaksa (yüzemiyorsanız boğulmaktan kurtarmaya çalışmanız gerekmiyorsa) veya bu diğer taahhütleri bozacaksa (ölmekte olan bir hastayı hastaneye taşıyan bir ambulans) bu yükümlülük geçersiz hale gelir. bir kaza için durmak zorunda değilsiniz ya da bebeklere bakıyorsanız ve onları ilk yardım için yalnız bırakmak bebekleri tehlikeye atacaksa, ilk yardım yapmak zorunda değilsiniz). Ancak acil durum numarasını aramanız veya başkalarını durumdan haberdar etmeniz ve onlardan yardım istemeniz gerekir.

Bu site ayrıca şunları da belirtir:

  • Ağır ihmalle veya isteyerek hareket etmediğiniz sürece mağdurun tazminat taleplerinden korunursunuz; bilgi eksikliği, ağır ihmal olarak sayılmaz
  • Daha yüksek yasal hedefleri korumak için diğer yasaları ihlal ederseniz, cezadan muaf olursunuz; örneğin, o arabadaki bir çocuk dehidrasyon tehlikesiyle karşı karşıyaysa, yazın bir arabanın camını kırabilirsiniz veya gerekirse bir telefona ulaşmak için bir eve girmek için bir pencereyi / kapıyı kırabilirsiniz
  • Yaralanan kişi yardımınızı reddederse, kararına saygı göstermelisiniz. Bununla birlikte, birisi bilinçsiz ise, daha önce reddetmiş olsalar bile, durumu azaldığı için ve eski, daha iyi durumlarıyla ilgili reddiyse size yardım etmeyi kabul ettiğini varsayabilirsiniz.
Asla kimseyi boğulmaktan kurtarmaya çalışmana gerek olmadığını da ekleyeceğim. Yüzebilseniz bile, birini boğulmaktan kurtarmak çok tehlikelidir ve ikisini birden boğma olasılığınız yüksektir.
#4
+5
Petr Hudeček
2015-05-28 02:38:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çek Cumhuriyeti'nde, ihmal yoluyla ölüme neden olma (veya ihmal yoluyla ağır yaralara neden olma) suçu ilk yardım için de geçerlidir ve hapis cezasına çarptırılmanıza neden olabilir (ancak, suçun nispeten hafif bir cezası vardır ve ceza hemen hemen her zaman ertelenmiş bir cezadır).

Burada İyi Samaritan Yasalar yoktur. Ancak, ilk yardımın kötü bir şekilde uygulandığı için kimsenin mahkemeye bile getirildiğini sanmıyorum. Bir acil durum sevk departmanının lideri bu konuyla ilgili bir makale yazdı (yalnızca Çekçe).

İlgili bölümler:

Biri İlk yardım verirken "yasal sorunlardan" korkmayın - eğer kişi orantılı davranırsa. [...] Belli ki bir hayatı kurtarmaya çalışırsak, kaybedecek bir şey yoktur ve hiç kimse bize - yasal ya da ahlaki olarak - suçlayamaz. Zorla veya hastanın iradesi dışında "ilk yardım" verilmesi durumunda sorunlar yaşanabilir. [...] Dolayısıyla, kurtarıcıya bir hata yapması durumunda tam dokunulmazlık garanti edilemez, ancak böyle bir hata açıkça zarar verici ve ayrıca bir meslekten olmayan kişi için açık olmalıdır. Bu yazar, bir kişinin bundan dolayı hapis cezasına çarptırılacağı herhangi bir vakayı bilmiyor ve [...] ilk yardım vermekle bağlantılı herhangi bir yasal sorumluluğu hayal etmek çok zor.

Öte yandan, nöbetçi bir tıp uzmanıysanız, bir hata yaptığınızda çok iyi sorumlu olabilirsiniz (hatta cezai bile).

#5
+2
Calchas
2015-08-31 07:37:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birleşik Krallık'ta, durumu daha da kötüleştirdiği iddia edilse bile hastayla önceden ilişkisi olmayan beklenmedik bir acil duruma müdahale ederken hiçbir sağlık uzmanı başarılı bir şekilde dava edilmedi.

... herhangi bir disiplinden bir [Sağlık Bakım Uzmanı] 'nın bir kurbana tıbbi merhametçi yardımda bulunduğu için dava açıldığı ve daha da çarpıcı bir şekilde, yazarın aramaları Bu koşullar altında şu ana kadar İngiltere, Kanada veya Avustralya'da bir [Health Care Professional] aleyhine başarıyla ödenen sorumluluk.

Good Samaritan Sorumluluk

Profesyonel olmayan birinin daha yüksek bir standartta tutulabileceğini hayal etmek zor, ancak itiraf etmeliyim ki, hakkında kesin, modern içtihat yolu bulamadım konu.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...