Soru:
Evlilik Tecavüzleri Hindistan Yasası Tarafından Tanımlanıyor
Victor Juliet
2015-05-27 15:03:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

1860 Hindistan Ceza Yasasına göre:

"Bir erkeğin kendi karısıyla cinsel ilişkiye girmesi tecavüz değildir."

Olası ne olabilir bir kocanın karısına tecavüz ettiği için yargılanmasına izin verecek bu yasanın istisnaları?

Iki yanıtlar:
#1
+5
chapka
2015-05-27 20:08:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cevap basit: Yasa evlilik içi tecavüzün suç olmadığını söylüyorsa, ceza adaleti sistemi tarafından cezalandırılamaz. Bir boşluk olsaydı, Hindistan'da adalet arayan birçok tecavüz kurbanından birini temsil eden avukatlardan biri bunu bulurdu. Muhtemelen yok.

Bazı Hintli evlilik içi tecavüz kurbanları aile içi şiddet yasalarına göre kovuşturma başlattı, ancak anladığım kadarıyla - ve ben uzman değilim - bu yasalar oldukça dişsiz .

Çözüm, Hindistan'ın daha iyi yasalar geçirmesidir. Hintli yargıçların ve yasa koyucuların çoğu evlilik içi tecavüze izin verilmesini istiyor ve durum böyle olduğu sürece maalesef akıllıca bir çözüm hiçbir şeyi düzeltemeyecek.

#2
+2
Aman Khandelwal
2017-04-18 11:20:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kadınları Aile İçi Şiddetten Koruma Yasası, 2005 bir evlilikte zorla cinsel ilişkiye girmeyi yasaklıyor. Bununla birlikte, bu Kanun yalnızca medeni hukuk yolları sağlar. Evlilik içi tecavüz, anayasanın 21. maddesi uyarınca yaşama hakkını ihlal etmesine rağmen henüz suç sayılmadı.

Evlilik içi tecavüzü suç sayacak bir yasanın oluşturulması için çeşitli dilekçeler verildi ve umarız yakın gelecekte böyle bir yasanın çıkarıldığını görün.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...