Soru:
"Herkes" onun kim olduğunu bildiğinde, bir isim değiştirmek bir hakaret davasına karşı nasıl koruma sağlar?
Libra
2015-05-27 07:15:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Moneyball" filminde, Billy Beane'in asistanının adı "Peter Brand" olarak kurgulanmıştır. Yine de Michael Lewis'in kitabını okuyan herkes, gerçek adının Paul dePodesta olduğunu bilir.

Mr. dePodesta, filmin gerçeklerle oynadığı birkaç "kısayol" nedeniyle gerçek adını kullanma iznini elinden aldı, örneğin Noel Günü'nde yeni uygun bir oyuncuya girme gibi. Bunu yaparak, görünüşe göre kendisini filmle "ilişkisini kesti".

Filmin "gerçek bir hikayeye dayandığı" göz önüne alındığında, Paul dePodesta'nın adını ne değiştiriyor? "Gerçek bir hikayeye dayanan" Müziğin Sesi'nde, Kaptan ve Maria gerçek isimlerini ve kimliklerini korudular, ancak yedi çocuk kurgulanmıştı. Bu neden olabilir?

Bir cevap:
#1
+5
chapka
2015-06-09 07:58:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Film yapımcıları, adı değiştirerek, filmdeki karakterin gerçek hayattaki kişinin davrandığı gibi davranmadığının işaretini veriyorlar.

Tarihsel kurgu için alışılmadık bir durum değil - temelde bu "Moneyball" filmi - anlatı amaçlı tarihsel karakterleri birleştirmek veya olay örgüsünü yönlendirecek yeni karakterler icat etmektir. Henry V'nin sıradan bir asker olan Joe Welshman ile bir savaştan önce konuşmayı bıraktığı bir film görürseniz, Henry V'in o savaşta olduğunu varsayarsınız, ancak askerin tarihi bir kişi olduğunu varsaymazsınız. King yakındaki bir kayıt cihazına kaydedildi.

Yani, Billy Beane gibi bazı karakterlerin gerçek isimlerinin olduğu ve diğerlerinin Peter Brand gibi isimler icat ettiği bir film izlerseniz, Markanın bir gerçek kişi ile bire bir yazışmayı temsil ettiğini varsayalım. Daha çok, onun rolü, birden çok kişi tarafından yapılmış veya anlatı açısından pek uygun olmayan farklı bir şekilde yapılmış şeyleri temsil ediyor.

Dediğiniz gibi, kitabı okursanız, karakteri tanıyacaksınız. - ancak değişiklikleri de tanıyacak ve adın neden değiştirildiğini anlayacaksınız.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...