Soru:
Kanada'da film indirmek yasal mı?
ShemSeger
2015-05-28 08:46:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kanada yıllardır Korsanlar için güvenli bir sığınak olarak biliniyor, ancak Kanada'da telif hakkı son birkaç yıldır büyük bir reform sürecinden geçiyor ve tüm değişiklikleri takip etmek zor. Yeni güncellenen telif hakkı yasaları ile, Piratebay gibi bir siteden film indirmek yasal mı? Resmi politika nedir?

Bir cevap:
#1
+6
dw1
2015-06-09 16:20:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Adil davranış gibi birkaç istisnaya tabi olarak, telif hakkı sahiplerinin yapımlarının nasıl gerçekleştirileceğini, halka nasıl iletileceğini ve çoğaltılacağını belirleme hakkı vardır. Telif hakkı sahibinin şartlarına uymadan indirmek teknik olarak bir ihlaldir ve yasa dışıdır.

Telif Hakkı Yasası , telif hakkı sahibi olmayanlar için 5000 ABD doları sınırı koymaktadır. ticari ihlal davaları:

38.1 (1) (b) Mahkemenin yargılamalara dahil olan tüm ihlallerle ilgili olarak adil olarak değerlendirdiği, 100 $ 'dan az ve 5.000 $' dan fazla olmamak üzere toplamda İhlaller ticari olmayan amaçlarla yapılmışsa, tüm işler veya diğer konular.

Pratik olarak, Kanada mahkemelerinin ve mevzuatının adaleti ve makullüğü nedeniyle, çok az veya hiç dava hak sahipleri için uygun maliyetli olmadıkları için ticari olmayan kişisel ihlallere karşı getirildi. Örneğin, bir filmi indirmek için 150 $ 'lık makul bir ödül, özellikle sanığın tazminat ödenmesini, yasal masrafları vb. Karşılayacak bariz bir geliri veya varlığı yoksa, kovuşturulacak zamana, masrafa veya riske değmez.

İSS'niz bir hak sahibinden ihlal iddiasıyla bir bildirim gönderdiğinde bile, yasa gereği yapması gerektiği için, fiilen dava edilme şansı (şu anda) zayıftır. Ayrıca, yalnızca indirir ve yüklemezseniz veya "kullanıma sunmazsanız", ihlalde bulunanların IP adreslerini nasıl belirlediklerine bağlı olarak, bazı hak sahiplerinden bu tür bildirimler veya tehditler alma olasılığınız azalabilir. Örneğin, birçok hak sahibi veya çalıştırdıkları icra şirketleri, BitTorrent aracılığıyla ihlal eden dosyaları indirmeye çalışır ve tüm akranlarını ihlalle suçlar. Yalnızca indiren kişileri yakalamak için, hak sahibinin kendi telif hakkıyla korunan çalışmalarını gerçekten sunması ve dağıtması gerekir ve bu yaklaşımı kullanmak konusunda daha isteksiz görünürler.

Kanada'da telif hakkı olmayan filmler olabilir ve bu yüzden indirebilirsiniz, ancak bu nadirdir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...