Soru:
Bir ülke yakınında yasadışı faaliyetler sağlamak için uluslararası suları kullanmak
gmauch
2015-05-27 20:09:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Belirli faaliyetlerin yasal olduğu ancak diğer ülkelerin çoğunda bulunmadığı bir ülkede bayraklı bir gemim olduğunu varsayalım (örneğin, uyuşturucu kullanımı veya fuhuş Hollanda'da). Ülkenin bayrağındaki bu eylemleri yasal olarak sürdürmek için her yönü yerine getirdiğimi tekrar varsayalım. Gemiyi başka bir ülkenin karasularının hemen dışında demirleyip o ülkeden gemime bir ulaşım aracı sağlayabilir miyim? Bu yasa dışı olur mu?

Bu sadece teorik bir sorudur, bu yüzden yardımcı olursa, yanıt verenler bu geminin yakınına demirlenebileceği herhangi bir ülkeyi varsayabilir.

Iki yanıtlar:
#1
+16
chapka
2015-05-27 21:06:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birincisi: uluslararası suların "kanunsuz" olduğu yanlış bir kanıdır; uluslararası deniz hukukunun birçok yönü uluslararası anlaşmalarla belirlenir.

İkincisi: ülkeler, kendi topraklarının dışında meydana gelen suç eylemleri üzerinde birçok doktrine göre yargı yetkisi alabilir: örneğin, teknenizi insanlar için kullandıysanız kaçakçılık veya çocuk fuhuşu gibi durumlarda, ABD'nin pasif kişilik doktrini altında bir Amerikalının mağdur olduğu her durumda yargı yetkisi muhtemelen olacaktır. Bkz. Birleşik Devletler - Roberts, 1 F.Supp. 2d 601 (ED La. 1998).

Üçüncüsü: gemi uluslararası sularda olsa bile, Amerika Birleşik Devletleri'nde müşteri edinmek için yaptığınız her türlü eylem - reklamcılık, yolcu toplama, hatta kazancınızı saklama o ülkenin bankalarında - yargı yetkisi için ayrı bir temel oluşturacaktır.

İlginç bir şekilde, bazı suçlar (bahsettiğiniz çocuk fuhuşu gibi) bir ABD vatandaşının en azından uluslararası sularda bile yer alması yasa dışı olsa da, çocuk pornografisi gibi bazı diğer suçlar değildir.
#2
+8
Chad
2015-05-28 01:16:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İlk sorununuzla karşılaşacağınızdan şüphelendiğim yer, çoğu ülkede yasadışı faaliyetler için talepte bulunmanın, barındırmayı planladığınız etkinlikler yasal olsa bile yasa dışı olmasıdır. Örneğin, Iowa'da 19 yaşında kumar oynamak bir zamanlar yasaldı. Ancak, 21 yaşında olmadıkça Illinois'de yasa dışıydı. Yani, Illinois'deki 19 ve 20 yaşındakilerden Iowa'ya otobüse gidip kumar oynamaya gitmelerini istediyseniz, bu yasa dışıdır . (Web öncesi olduğu halde bağlantı bulamadığı halde tam olarak bu şeyin gerçekleştiği bir vaka vardı)

Birçok ülke ayartmayı da yasaklıyor. Bu nedenle, o bölgedeki yerlilere hitap etmek için karasularının hemen dışında demirlemenin bu kategoriye girmesi muhtemeldir. Ulaşımı siz sağlamasanız bile. Aslında, ulaşım için üçüncü bir tarafla çalışırsanız, komplo yasalarıyla ters düşebilirsiniz.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...