Soru:
Bir IP adresi hangi yargı alanına girer?
Digital fire
2015-05-29 20:50:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

IP Adresi nedir?

İnternet Protokolü adresi (IP adresi), katılan her cihaza (ör. bilgisayar, yazıcı) atanan sayısal bir etikettir. iletişim için İnternet Protokolü kullanan bir bilgisayar ağında. Bir IP adresi iki temel işleve hizmet eder: ana bilgisayar veya ağ arayüzü tanımlama ve konum adresleme.

IP Adreslerini kim yönetir?

İnternette Atanan Numaralar Kurumu ( IANA ), küresel IP adresi tahsisini, otonom sistem numarası tahsisini, kök bölge yönetimini denetleyen, kar amacı gütmeyen özel bir Amerikan şirketi olan ICANN 'in bir departmanıdır. Alan Adı Sistemi (DNS), medya türleri ve İnternet Protokolü ile ilgili diğer semboller ve numaralar.

Bölgesel İnternet Kayıt Otoritesi nedir?

Bölgesel İnternet Tescilleri, IETF RFC 7020'de açıklanan İnternet Numarası Kayıt Sisteminin bileşenleridir. İnternet Tahsisli Numaralar Yetkilisi (IANA), İnternet kaynaklarını RIR'lara devreder ve bunlar da kendi bölgesel politikalarını delege etmek için izler İnternet servis sağlayıcıları ve son bizi içeren müşterilerine kaynaklar er kuruluşlar. RIR'lar toplu olarak, kolektif çıkarlarını temsil etmek, ortak faaliyetler üstlenmek ve faaliyetlerini küresel olarak koordine etmek için bir organ olarak oluşturulan Numara Kaynağı Organizasyonuna (NRO) katılır. NRO, ICANN çerçevesinde küresel IP adresleme politikalarının koordinasyonunu üstlenen Adres Destekleme Organizasyonu'nun (ASO) kurulması için ICANN ile bir anlaşma imzaladı.

Dolayısıyla IANA bir departmandır. ICANN. 1 Ekim 2009'da ABD Ticaret Bakanlığı, ICANN üzerindeki kontrolünden vazgeçti. 2013 yılında, NSA casusluk skandalı, ICANN'in Montevideo Beyanını onaylamasına yol açtı.

İnternet İşbirliğinin Geleceğine İlişkin Montevideo Bildirisi , 7 Ekim 2013 tarihinde İnternet'in küresel teknik altyapısını koordine eden bir dizi kuruluşun liderleri tarafından yayınlandı. Açıklama, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), İnternet Mühendisliği Görev Gücü, İnternet Mimarisi Kurulu, World Wide Web Konsorsiyumu, İnternet Topluluğu ve beş bölgesel İnternet adresi tescili (Afrika Ağ Bilgi Merkezi, İnternet Numaraları için Amerikan Sicili, Asya-Pasifik Ağ Bilgi Merkezi, Latin Amerika ve Karayipler İnternet Adresleri Kaydı ve Réseaux IP Européens Ağ Koordinasyon Merkezi). Açıklama büyük ölçüde devam eden NSA gözetleme skandalına bir yanıt olarak görülüyor. Liderler dört ana noktayı vurguladılar:

  • Küresel olarak tutarlı İnternet operasyonlarının önemini pekiştirdiler ve ulusal düzeyde İnternet parçalanmasına karşı uyarıda bulundular. Son zamanlarda yaygın izleme ve gözetlemenin açığa çıkması nedeniyle küresel olarak İnternet kullanıcılarının güveninin ve güveninin zayıflatılmasıyla ilgili güçlü endişelerini dile getirdiler.
  • İnternet Yönetişimi zorluklarının üstesinden gelmek için süregelen çabaya duyulan ihtiyacı belirlediler ve katalizlemeyi kabul ettiler küresel çok paydaşlı İnternet işbirliğinin evrimine yönelik topluluk çapında çabalar.
  • ICANN ve IANA işlevlerinin küreselleşmesini, tüm hükümetler de dahil olmak üzere tüm paydaşların eşit düzeyde katıldığı bir ortama doğru hızlandırma çağrısında bulundular.
  • Ayrıca, IPv6'ya geçişin küresel olarak en yüksek öncelik olmaya devam etmesi çağrısında bulundular. Özellikle İnternet içeriği sağlayıcıları, küresel İnternette tam olarak erişilebilir olmak için hem IPv4 hem de IPv6 hizmetleriyle içerik sunmalıdır.

Bir IP Adresi hangi yargı alanına girer? bunu kullanarak bir suç işlendi mi?

ÖRNEK: Birisinin Sealand Prensliği’ndeki İpek Yolu benzeri bir web sitesine ev sahipliği yaptığını varsayalım. TOR kullanıyorlar, böylece çevrimiçi konumlarını gizlediler ve herhangi bir ortak TLD kullanmıyorlar. Siteyi kapatmaya çalışan ülke hangi ülkede olur? Ya web sitesini barındıran sunucunun konumu, The Pirate Bay 'e benzer şekilde buluttaysa?

Cezai yaptırım amacıyla bir IP adresi atanan sunucunun ikamet ettiği ülkeyi mi soruyorsunuz yoksa adres bloklarının atanması konusundaki anlaşmazlıkları çözmek için adresin atandığı ülkeyi mi soruyorsunuz?
Teknik olarak bir IP adresi, bir sunucunun fiziksel olarak konumunu kesin olarak belirlemez. Örneğin, bir .jp TLD'ye sahip olabilirim ve A kaydını ABD'deki sunucuma veya bu konuyla ilgili başka herhangi bir yönteme (Think VPN geçişi veya başka herhangi bir DNS numarası) çözebilirim. Ama sorunuza cevap vermek gerekirse, benim düşüncem bir ceza infaz POV'suydu.
Katılıyorum. DNS ataması, girişi hangi DNS hizmetinin sağladığına bakılmaksızın, kutunun bulunduğu yerle alakasız olacaktır. Sorum şuydu, bir suç eylemi için "kutu" mu bulmaya çalışıyoruz yoksa bir adres bloğunu kimin kontrol etmesi gerektiği konusundaki anlaşmazlıkları mı çözmeye çalışıyoruz? Yasadışı bir sunucu için bir eylem ise, yargı alanı öncelikle kutunun bulunduğu ülkededir (bu anlaşma kapsamında olabilir), çünkü IANA tarafından atanan 2 adres sahibi arasında, o zaman bir yargı alanı seçimi olmalıdır. IANA çerçevesi altında (bakmam gerekecekti)
@DigitalFire Ve böylece yakın oylamayı geri çektim ... işte böyle olması bekleniyor.
Bir cevap:
chapka
2015-06-09 07:33:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tartıştığınız amaçlar doğrultusunda bir IP adresi üzerinde "yargı yetkisine" sahip olmaktan bahsetmenin mantıklı olduğundan emin değilim.

IP adresinin kendisine dava açmak istiyorsanız - sınırlı koşullar altında mümkün olan bir şey - o zaman yargı yetkisi nedeniyle onu bulmanız gerekebilir. Ama bahsettiğin şeyin bu olduğunu sanmıyorum. IP adresini suç işlemek için kullanan kişilere karşı hukuki veya cezai işlem yapmaktan bahsediyorsunuz.

Bu durumda önemli olan, bir IP adresinin konumu hakkında teorik bir yasal soru değildir. . Şuna benzer sorular: bu insanlar nerede yaşıyor? Yasadışı içeriği indiren kişiler nerede yaşıyor? Fiziksel sunucular nerede bulunur? ("Bulutta" bir yanıt değildir - bir yerlerde bu bulutu oluşturan fiziksel sunucular vardır).

Yargı yetkisi açısından, yasadışı verileri yüklerken oturdukları sandalye ve fiziksel sunucunun takılı olduğu AC elektrik prizinin konumu, sunucunun IP adresinin metafiziksel "konumu" kadar önemlidir.

ayrıca her bağlandığınızda çevirmeli bağlantı kullanarak yeni bir IP adresi alırsınız. IP adres konumunuzu başka bir yeriniz ve başka bir yeriniz gibi görünmesini sağlamanın yolları da vardır. Amaç, IP'nin arkasındaki kişiyi bulmaktır.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...