Soru:
Hizmetler gayri resmi olarak sunulsa bile, imzasız bir sözleşmeye bağlanabilir misiniz?
Digital fire
2015-05-29 23:25:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) oluşturmak için bir proje üzerinde çalışıyorsunuz. Bir teknik sözleşme hazırlar ve fikri mülkiyet avukatları tarafından incelettirirsiniz ve onaylarını alırsınız. Sözleşmeyi müşteriye sunarsınız ve onlar sözleşmenin şartlarını kabul etmeyi reddederler. Ancak yine de projede ilerlemek istiyorlar. Size kararlaştırılan depozitoyu verirler ve çalışmaya başlarsınız. Projenin başından birkaç ay sonra, müşteri ile ilişki bozulur ve proje üzerinde çalışmaya devam etmeyi reddedersiniz.

Müşteri sizi herhangi bir tarafça imzalanmamış olan sözleşmeye tabi tutabilir mi?

İmzalanmamış sözleşmeyi ve depozito çekinin kopyasını mahkemede sözlü bir sözleşme olarak delil olarak kullanabilirler mi?

Depozitoyu geri almaya çalışmak için dava açarlarsa, herhangi bir yasal hakları var mı?

evet, evet ve evet
hayır (yazılı sözleşmenin bağlayıcı olduğuna dair kanıt yok - imzalandığına dair hiçbir kanıt yok - yani imza yok ve üzerinde fikir birliği yok). Hayır - mevduat çekinin kopyası, bazı türlerde bir sözleşme olduğunu gösterir, ancak şartların ne olduğunu göstermez. Evet, yasal statüleri var - yani bir ilişki ve anlaşmazlığı kanıtlayabildikleri için dava açabilirler. Bu, özellikle iş yapıldıysa kazanacakları anlamına gelmez.
Bir cevap:
#1
+10
kevin
2015-05-30 08:59:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu büyük ölçüde bir sözleşme hukuku sorunudur ve fikri mülkiyetle çok az ilgisi vardır.

Şimdi şu konuya daha yakından bakalım: Teklif ve Kabul bir taahhüt. Bir Teklif veya Kabulde bulunulabilir:

  1. Sözlü olarak
  2. Yazarak
  3. Tarafından davranış

Öncelikle, müşterinize şartlar ve koşullar içeren yazılı bir sözleşme teklif edersiniz. Müşteriniz kabul etmeyi reddetti. Sözleşme yok .


Ardından, müşteriniz size sözlü olarak başka bir sözleşme teklif ediyor:

Hala projede ilerlemenizi istiyoruz. Depozito olarak size X $ vereceğiz ve sonra çalışmaya başlayacaksınız. Proje tamamlandıktan sonra, size bir Y $ daha yatıracağız.

X $ ve Y $ 'nın yazılı sözleşmedeki ile aynı olup olmaması önemli değildir. Bu ayrı bir sözleşmedir ve önerdiğiniz asıl şartlar geçerli değildir.

Bu sözleşmeyi kabul ettiniz mi? Felhouse v. Bindley (1862) :

Gönderen .

Depozitoyu kabul edip çalışmaya başladığınızdan beri, sözleşmeyi davranış yoluyla kabul ettiniz. Bu, müşteriniz tarafından belirtilen bir cümle dışında hüküm ve koşulların bulunmadığı bir sözleşmedir.

Ayrıca, bu sözleşmeyi sürdürmek niyetindesiniz (projeyi tamamlamak istiyorsunuz) ve parayı al). Bu sözleşmenin üzerinde düşünmeniz açısından size faydaları var.


Bir fark yaratır mıydı? Müşterinizin yanıtının şöyle olduğunu varsayalım:

Üzgünüz, şirketimizin sözleşmeleri yazılı olarak kabul etme konusunda tuhaf bir politikası var, 30 kişinin bunu onaylaması gerekiyor ve 3 ay sürüyor. Sözlü olarak kabul eder misiniz? Size depozito olarak X $ vereceğiz ve çalışmaya başlayacaksınız, iş bittikten sonra sözleşmede belirtildiği gibi size Y $ vereceğiz.

O zaman bu, orijinal (yazılı) sözleşmenin şartlar ve koşullarla birlikte sözlü olarak kabulü olacaktır. Ancak müşteri açıkça teklifinizi reddettiği için bu gerçekleşemez. Kabul koşulsuz olmalıdır. Teklif şartlarına uygunluk , orijinal teklifi ortadan kaldırmak anlamına gelir. Karşı teklif orijinal teklifi reddetmek anlamına gelir.


Müşteri depozitoyu sözlü bir sözleşme olduğuna dair kanıt olarak kullanabilir mi?

Evet, kesinlikle. Ancak bu sözleşme, imzalanmamış bir sözleşme değildir . Bu konuşmayı dikkatlice tekrar okuyun:

Yine de projede ilerlemenizi istiyoruz. Depozito olarak size X $ vereceğiz ve sonra çalışmaya başlayacaksınız. Proje tamamlandıktan sonra, size bir Y $ daha yatıracağız.

Önerdiğiniz şartlar ve koşulların geçerli olduğundan bahsedilmiyor, değil mi?

Müşteri 2 hafta sonra size geri dönüp şunu söylese bile:

Teklifinizi daha önce reddettiğim için özür dilerim. Gerekli değerlendirmeden sonra, şirketinizin teklifinin en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Sizinle birlikte ilerlemek istiyoruz. Depozito için X $ ve tamamlandıktan sonra Y $ olacaktır. Önerilen tüm hüküm ve koşullarınız geçerlidir. Anlaştık mı?

Bu sefer müşteriniz bir Teklif veriyor. Kabul ederseniz, daha önce müşteriye sunduğunuzla aynı değil, yeni bir sözleşme olacak.


Para hakkında . Bu gerçekten duruma göre bir durumdur. Tüm projenin ne kadar tamamlandığına ve projenin niteliğine bağlı olarak sonuçlar farklı olabilir.

Çalışmaya başlamak için depozito gereklidir. Depozito, müşterinin projeyi sürdürme niyetini güvence altına alır. Nihai ödeme, iş tatmin edici bir şekilde bittikten sonra yapılır.

Mevcut durum, depozito tam olarak bunun için değil mi?

Sözlü sözleşmenin kesin şartları bilinmemektedir, ancak depozitonun işi başlatmak için ödeme olduğunu iddia etmek mantıklıdır (kabul edilebilir bir sözleşmenin yapılması ve ardından projenin orijinal zaman ölçeğinde bitirilmesi amacıyla) , ancak her iki tarafta da projenin veya paranın tam olarak teslim edilmesi zorunluluğu yoktur)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...