Soru:
Tuvalet ve soyunma odaları kullanan trans bireyler için hangi yasalar geçerlidir?
March Ho
2015-06-02 21:46:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kadın soyunma odasını kullanan trans bir bireyle (erkekten kadına) ilgili bu Şüpheciler SE gönderisi, trans bireylerin zihinlerine uygun soyunma odalarını kullanma haklarıyla ilgili bazı ilginç yasal sorunları gündeme getirdi. biyolojik cinsiyet değil.

Bu gibi durumlarda hangi kanunlar geçerlidir? Mike Huckabee'nin varsayımsal iddiasında olduğu gibi, trans olmayan bireylerin istismarına karşı herhangi bir yasal koruma var mı?

Mike Huckabee, "yedi yaşındaki bir kızı, bir erkekten çok bir kadından daha fazla hisseden 42 yaşındaki bir adam tarafından tuvalette karşılandı" diyor. Açıkçası, yedi yaşındaki bir kız için erkek olduğun açıksa, o zaman transseksüel olduğunu iddia etmek zor. Ve açıkçası, 7 yaşındaki kızları izlemek için etrafta dolaşan 42 yaşındaki kadın ne olacak?
İlgili TED konuşması: http://www.ted.com/talks/ivan_coyote_why_we_need_gender_neutral_bathrooms
Iki yanıtlar:
#1
+5
HDE 226868
2015-06-02 22:55:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uygulanabilir bazı ulusal korumalar vardır:

İşverenlerin yasal olarak işçilere tuvalet tesislerine makul erişim sağlamaları gerekmektedir. ABD Çalışma Bakanlığı'nın Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi, çalışanların ihtiyaç duyduklarında kullanabilmeleri için işverenlerin tuvalet tesislerini kullanıma açmasını ve işveren, çalışanların tesisleri kullanmasına makul olmayan kısıtlamalar getirmemesini şart koşuyor.

Özel olarak cinsiyet kimliğiyle ilgili hiçbir federal, eyalet veya belediye kanunu veya düzenlemesi, işverenlerin bir tür banyoyu diğerine göre kullanmasını veya trans bireyleri barındıracak yeni tesisler inşa etmesini gerektirmiyor.

Ancak, bazı yargı alanları bazı hususları düzenlemektedir. Bu tuvaletlerin. Örneğin, Columbia Bölgesi, herhangi bir kamusal alandaki (örneğin restoranlar) tek kişilik tuvalet olanaklarının cinsiyet ayrımı gözetmeyen olmasını şart koşmaktadır - her seferinde tek bir kişi tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış tuvaletler "erkek" ile belirli bir cinsiyet tanımlamasına sahip olmayabilir veya "kadın" tabelası veya simgeleri - ancak işverenlerin başka bir tür yerine tek kişilik tuvalete sahip olmasını gerektirmez.

Colorado, Washington ve Iowa transseksüellere izin verir bireyler, cinsiyet kimlikleri temelinde, diledikleri cinsiyet odasını kullanma yeteneği. CBS haberine göre Kaliforniya okul çocukları için aynısını yapan ilk eyalet. Bu, aynı zamanda bazı özel durumlardan bahseden ACLU tarafından onaylanmıştır (# 8, # 23 ile ilgili bilgiler). Genel olarak, çoğu eyalette trans erkekleri ve kadınları koruyan ayrımcılık yasağı yasaları var.

"Cinsiyet kimliklerine göre, istedikleri cinsiyet odası" - bu, her birinin iki tuvaletten birini kullanabileceği, ancak diğerini kullanamayacağı, çünkü cinsiyet kimliği günden güne değişmeyeceği anlamına mı geliyor?
@gnasher729 Bunun yasal cinsiyetleri ile ilgili olduğunu varsayabilirim.
#2
+3
Rebecca J. Stones
2015-06-03 06:08:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mike Huckabee'nin teorik iddiasına hukuki açıdan yanıt olarak, cinsiyet kimlikleriyle tutarlı cinsiyet temelli tesisleri kullanan trans bireyleri koruyan yasaların diğer yasaların önüne geçmediğini anlamak önemlidir: cinsiyet kimliği ne olursa olsun, cinsel taciz cinsel taciz olarak kalır. , tecavüz tecavüz olmaya devam ediyor vb.

Ayrımcılıkla mücadele yasalarında cinsiyete dayalı tesislerle ilgili hükümler, iyi huylu trans bireylerin sadece bu tesisleri kullandıkları için tutuklanmasını veya cezalandırılmasını önlemeyi amaçlamaktadır, örneğin Tyjanae Moore, Paula Witherspoon, Brenda Wernikoff, işletmeler bu transseksüel insanları bu tesislere engelliyor (böylece onları küçük düşürüyor), ör. Ally Robledo , Alex Wilson, River Song ve transseksüel insanlar banyolarda işlerini kaybediyorlar, örneğin Etsitty.

Prof. Civil Rights Reform and the Body 'deki Tobais Wolff, cinsiyet kimliği için ayrımcılık karşıtı yasalardan yararlanmanın mantıksızlığını anlatıyor:

Cinsiyet kimliğiyle ilgili olduğu iddia edilen tehdit umumi tuvaletlerde kadınlara karşı koruma iki yönlüdür. Birincisi tecavüz veya cinsel saldırı. Burada iddia, yırtıcı erkeklerin "elbise giydirerek" ve kadınların banyosunu işgal ederek hedeflerine erişmek için bu yasaları kullanacaklarıdır.

İkinci iddia edilen tehdit ise aşırı röntgenciliktir. - Vücudun istem dışı maruz kalması yoluyla kadınların mahremiyetine veya alçakgönüllülüğüne yönelik bir tehdit. Buradaki iddia, müstehcen erkeklerin, kadınların banyolarını istila etmek ve kadınları gözetlemek için serseri kimliği korumaları kullanacağıdır ...

Her iki iddia da tutarsızdır. Mevcut hedefler arayan tecavüzcü için cinsiyet kimliği yasasının ne faydası olabilir? Kadınları umumi tuvaletleri kullanarak hedef alan bir avcı, girmeye tereddüt etmez çünkü bir kural ona izin verilmediğini söyler.

Bu cinsel taciz iddialarının mantıklı olması için, avcıların umumi tuvaletlerde pusuda beklediğini varsayması gerekirdi. için Uzun süreler, bir hedefe saldırmak için bir şans umuduyla. Gizlenen kişinin cinsiyet kimliği ne olursa olsun, gizlice gezinmek korumalı bir faaliyet değildir - cinsiyet kimliği korumalarının yürürlüğe girmesi bu tür davranışlara izin vermez.

Aynı şekilde yolculara hevesli Banyoda gizlice dolaşma veya bunları uygunsuz amaçlarla kullanma hakkına sahip değildir ve cinsiyet kimliğinin ölümden sonraki iddiası, bir röntgenciye karşı koruma sağlamaz - Connecticut mevzuatında açıkça ifade edilen ve "cinsiyetle ilgili kimliğin içtenlikle tutulduğunu gösteren bir öneri" , bir kişinin temel kimliğinin bir parçası veya uygun olmayan bir amaç için iddia edilmemesi. ”

Ayrıca, bu yasaların daha önce getirildiği yerlerde istismarların gerçekleşmediği iddia ediliyor. .Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...