Soru:
Creative Commons lisansı bir şarkı kaydının cover'ını kaydetmeme izin veriyor mu?
apsillers
2015-06-01 18:58:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Creative Commons (CC) lisansı altında lisanslanmış bir müzikal ses kaydı bulursam, şarkının kendi cover'ımı kaydedip dağıtabilir miyim? (Belirli bir CC lisansının Türev Olmayan hükmünü taşımadığını varsayarsak.) Türevlere izin verilen bir CC lisansı, kaydın kendisini yeniden dağıtmama ve değiştirmeme izin verir, ancak yeni bir kayıt yapmak farklı bir eylem kategorisi gibi görünüyor.

Endişem, ses kaydının CC lisanslı olması, ancak müzik eserinin lisanslı olmaması olabilir. Müzik eserinin lisansı bana verilmemiş olsa bile, ses kaydının türev çalışmalarını hazırlama lisansımdan yararlanma hakkım, kendi cover'ımı kaydetme özelliğini de içeriyor mu?

ABD yasaları tek başına buna izin vermiyorsa , herhangi bir Creative Commons lisansının metni buna izin veriyor mu?

Bir cevap:
#1
+4
chapka
2015-06-01 20:41:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sizin de belirttiğiniz gibi, bir ses kaydında telif hakkına tabi iki ayrı öğe vardır: müzik çalışması ve performans.

Bir şarkının cover versiyonunu kaydetmek istiyorsanız, önemli olan şey varsa, temel müzik eseri için sahip olduğunuz lisans. Kaydı örneklemediğiniz veya çoğaltmadığınız sürece kaydın lisansı önemli değildir.

Ancak anahtar, şarkıyı kimden alırsanız alın aynı sorunu yaşıyor olmasıdır. Bunu akılda tutarak, üç temel senaryo vardır:

1) Kayıt bir cc lisansı altında yayınlanır, ancak şarkı kamu malıdır. Şarkı kamu malı ise, kayıt lisansı geçersizdir; sözünü dinleme hakkına sahipsiniz.

2) Kayıt bir cc lisansı altında yayınlanır, ancak müzik eserinin haklarını kayıt sanatçısı dışında biri elinde tutar. Bu durumda, kayıt sanatçısı neredeyse kesinlikle kaydı bir cc lisansı altında dağıtma hakkına sahip değildir. Müzik eserleri "mekanik lisansa" tabidir; bu, izinsiz olarak bir kapak sürümünü kaydedebileceğiniz anlamına gelir, ancak yalnızca besteciye telif ücreti öderseniz. Bu koşullar altında bir kapak kaydederseniz, hem siz hem de öğeyi bir cc lisansı altında yayınlamaya çalışan kişi sorumlu olur.

3) Kayıt, bir kayıt sanatçısı tarafından bir cc lisansı altında yayınlanır. aynı zamanda müzik eserinin haklarına da sahiptir - başka bir deyişle, orijinal bir beste. Bu durumda, sorunuzun cevabı, belirli lisans diline ve bir mahkemenin bunu yorumlamasına bağlı olacaktır.

CC lisansı, "Lisanslı Materyal" i "Lisans Verenin bu Kamu Lisansını uyguladığı sanatsal veya edebi eser, veritabanı veya diğer materyal" olarak tanımlar. Bazı CC lisansları, Lisanslı Materyalin "Lisans Verenin sahip olduğu Telif Hakkı ve Benzer Haklar kapsamında izin gerektiren bir şekilde tercüme edilmesine, değiştirilmesine, düzenlenmesine, dönüştürülmesine veya başka şekilde değiştirilmesine" izin verir. Bazıları yok.

CC web sitesi lisanslarıyla ilgili davaları listeliyor ve burada listelenen hiçbir dava, bir ses kaydına CC lisansı uygulandığında "Lisanslı Materyal" temel müzikal çalışma. Bu nedenle bir mahkemenin ne yapacağını tahmin etmek zordur; yetki alanınızda uygulama yapmak için lisanslı deneyimli bir fikri mülkiyet avukatından görüş almanız gerekir.

Veya daha pratik bir not olarak: Emin değilseniz, lisans sahibine sorun. Size izin verirlerse, bu sorunu çözer.

# 2'niz müzik eserinin CC lisansı altında piyasaya sürüldüğü durumu içeriyor mu? Kayıt, bestenin kendisinin bir türev çalışması mı?
@BrenBarn, öyle.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...