Soru:
Yetki olmadan çevre araştırması yasal mı?
cnst
2015-05-29 02:01:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Onay veya garanti olmaksızın çevre aramaları yasal mı?

Ya motorlu bir araç / araba ise? Bir evde durum farklı mı?

Bu hangi yargı alanında uygulanmaktadır?
@HDE226868, ABD / Kanada / İngiltere / Avrupa için ilginç olacağını düşünüyorum.
Bu terimi daha önce hiç görmemiş olanlar için 'çevre araması'nı tanımlamak faydalı olacaktır.
@Flup,, bir K9 trafik durağı bağlamında, bir aramaya rıza göstermediğinizde gerçekleştirilebilir - köpek (K9, köpek, bunun anlamı) temelde arabanın etrafında koşar ve çeşitli kısımlarını çizer , tam bir arama için olası neden aramak vb.
Iki yanıtlar:
#1
+5
feetwet
2015-05-29 05:57:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Araba ile ev arasındaki büyük fark. Örneğin, en azından Pennsylvania'da, halka açık yollarda bir aracı aramak için herhangi bir arama izni gerekmez. Diğer eyaletlerde, tam bir araç aramasına karşı pratikte çok az korumaya sahip olduğunuz pek çok kolay bahane vardır (ancak, bir aramada kanıt bulunursa bahane sıkı incelemeye dayanmak zorunda kalacaktır. sizi bir suçla itham etmek için kullanılır).

Eviniz ise hâlâ çok güçlü dördüncü değişiklik korumasından yararlanıyor: Bu konuyla ilgili en sevdiğim ABD Yüksek Mahkemesi davalarından biri Florida - Jardines davasında SCOTUS, ön kapıya bir emir olmaksızın uyuşturucu koklayan bir köpekle yaklaşmanın bile yasadışı arama teşkil ettiğine karar verdi. (Çoğunluk görüşü, bu konudaki mevcut yasayı aydınlattığı için okumaya değer.)

Hm, Pennsylvania kararının atıfta bulunulan medyada tasvir edildiği kadar büyük olduğunu düşünmüyorum. Görünüşe göre, temelde, eski günlerde, polis yalnızca "görsel" olası bir nedeni (veya bir emri) varsa onu arayabiliyordu, ancak şimdi aynı zamanda koku alma duyusuna da güvenebiliyorlar - bu temelde ne şekilde? "görsel" kriterlerden farklı mı? Makalenin kendisi bile, gerçek bir arama için olası neden standardının, yalnızca trafiğin durmasından daha büyük olduğunu hala doğrulamaktadır.
@cnst - evet, atıfta bulunulan makale biraz sansasyonel. Kilit nokta, LEO'nun durdurulmuş bir arabayı yasal olarak araması için hiçbir izin gerekmemesidir. Ve [PA mahkemesinin görüşüne] (http://www.pacourts.us/assets/opinions/Supreme/out/J-5-2013oajc%20-%201017924602181959.pdf?cb=1) göre bu, tüm ABD: "Federal otomobil istisnasını, polis memurlarının olası bir neden olduğunda bir motorlu taşıtı aramasına izin veren ve bir motorlu taşıtın doğal hareketliliğinin ötesinde herhangi bir zorunluluk gerektirmeyen izin şartına kabul ediyoruz."
#2
+1
moonman239
2015-09-11 03:22:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Çevre araması" ile ne demek istediğinize bağlıdır. Polis, örneğin, izinleri varsa veya yürüdükleri yerde yürümeye hakları varsa (örneğin, yandaki komşularınızın bahçesinde) bir arabanın veya evin çevresinde dolaşabilir. bir suç işlediğiniz bahçenizde yürüyüp ele geçirebilirler (bkz. http://www.olemiss.edu/depts/ncjrl/pdf/Law%20Enforcement%20Materials/Plain%20View%20Doctrine.pdf açık görüş doktrini hakkında daha fazla bilgi için)

Bir K9 yasal olarak onlarla yürüyorsa ve köpek mülkünüzde yasa dışı faaliyetin kanıtını kokuyorsa, polis yasal olarak köpeğin alarmı üzerine harekete geçebilir.

Evet, açık görüş çok iyi bilinen bir doktrindir. Bununla birlikte, onu K9'a kadar uzatacak kadar hızlı olamazdım (diğer cevapta PA.US mahkemesi referansı ile kanıtlandığı gibi, polis memurlarının koku alma duyularının bile düzlük içinde olduğu kabul edilmedi. doktrini görüntüleyin), özellikle bahsettiğimiz bir evse (bir arabanın aksine).


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...