Soru:
Amerika Birleşik Devletleri'nde yayaların her zaman geçiş hakkı var mı?
DNelson
2015-05-31 07:09:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Amerika Birleşik Devletleri'nde üç tür yaya geçidi olduğu görülmektedir:

  1. İşaretli : bir tür işaret veya işaretin bulunduğu "resmi" bir yaya geçidi
  2. İşaretsiz : Wikipedia'ya göre, "İşaretlenmemiş yaya geçitleri genellikle yaklaşık olarak dik açılı kesişme noktalarında kaldırımların mantıksal uzantıları olarak bulunur"
  3. Yok : yaya geçidi olmadığında - "kırmızı ışıkta geçme"

Kaynak: Wikipedia

Yayalar bir yerde karşıdan karşıya geçtiğinde yaya geçidi yoktur veya yaya trafik sinyallerine itaatsizlik (örn. kırmızı ışıkta geçme), sürücülerin kırmızı ışıkta geçen yayalara (varsa) karşı ne gibi sorumlulukları vardır ve bir olay olması durumunda (büyük olasılıkla) ne olurdu - özellikle de kim suçlu olacak ve Bu suçluluğu hangi faktörler etkiler?

Bu oldukça geniş olabilir; eğer öyleyse yorum yap ve ben düzenleyeceğim. Teşekkürler!

Bir sürücünün bakış açısından, aynı zeminin bir kısmını kapsayan daha sonraki bir soru: [Eyaletler arası rotam bir protestoyla bloke edilirse, sürücü olarak ne gücüm var?] (Http://law.stackexchange.com/questions/15190 / eyaletlerarası-yolum bir protesto tarafından engellendiğinde sürücü olarak ne-güç-yap-ben-sahip olun / 15192 # 15192)
Iki yanıtlar:
#1
+19
animuson
2015-05-31 07:22:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu, eyalete göre büyük ölçüde değişir, ancak yayaların "geçiş hakkı" oldukça yaygın bir yanılgıdır. Yayalar her zaman geçiş hakkına sahip değildir, ancak caddenin ortasındaysa onları sadece üzerinden geçmenize de izin verilmez. Bu nedenle eyaletlerde kırmızı ışıkta geçme yasaları vardır ve pek çok insan bunun için bilet alabileceğinin farkında değildir - çünkü bir yayanın belirlenen alanların dışında sokakta yürümek büyük bir güvenlik sorunudur.

NCSL, yaya geçidi ile ilgili yasaları özetleyen bir Yaya Geçidi 50 Eyalet Özeti sağlar.

Özellikle, tüm yol boyunca sık sık tekrarlanan iki hat vardır. belirtir:

  1. Yayalar aniden kaldırımdan çıkıp ani bir tehlike oluşturacak kadar yakın hareket eden bir aracın yoluna yaya geçidine giremez.

  2. Yayalar, bir kavşakta işaretli bir yaya geçidi veya işaretsiz bir yaya geçidinin dışından geçerken araçlara geçiş hakkını vermelidir.

Sonuç: Caddenin ortasında bir yerde rastgele bir yaya varsa , aracınızla onlara çarpmamaya tamamen teşebbüs etmek zorundasınız. Onları lanetlemekten çekinmeyin (eğer bu sizin işinizse) çünkü çoğu eyalette kendileri bir yasayı çiğniyorlar. Bir yayanın hareketleri nedeniyle kaza önlenemiyorsa, yaya tamamen kusurludur ve hiçbir şekilde sorumlu tutulamazsınız.

"Yayalar geçiş hakkını vermelidir", bunu yapana kadar / yapmadıkça, hala sahip oldukları anlamına gelmez mi?
@DanHenderson ille de değil, kitapta, kılavuzda yasanın yalnızca kimin geçiş hakkı vermesi gerektiğini belirlediğini, ancak açıkça kimin yaptığını söyleyeceğini söylüyor.
Tarihsel olarak, PI davalarında bu durumu yöneten doktrin, bunu yapamayan kazayı önlemek için "son açık şansı" olan tarafın kusurlu olduğuydu. Şimdi genellikle hepsi ya da hiç değildir. Bunun yerine, jüriler genellikle yaya ve sürücüye yönelik "karşılaştırmalı kusur" değerlendirecek ve yayanın hatalı olduğu ölçüde yaya hatası yüzdesi ile sorumluluğu azaltacaktır. Yani, bir yaya% 25 kusurluyken, sürücü% 75 kusurluysa ve kazanın yayaya verdiği hasar 100.000 $ değerindeyse, yaya sürücüden 75.000 $ geri alacaktır.
@DanHenderson Hayır. Eğer durum böyle olsaydı, bu sadece boyun eğmemenin yayalara sürekli geçiş hakkı vereceği anlamına gelirdi. Yasa, belirli bir bağlamda bir hakkı açıkça reddediyorsa (örneğin, bir yaya geçidi işareti olmadığında bir yayanın trafiğe boyun eğmesini talep ediyorsa) kişi ilk sıraya sahip değildir. Başka bir deyişle, "[bu şeyin] geçiş hakkını vermesi gerektiğini" iddia etmek, "bu şeyin yol hakkı yok, başka bir şey var" iddiasıyla eşdeğerdir. Bu ikili bir yapıdır.
Örneğin bir yaya, yaya geçidinin dışında trafiğin ortasına girerse ve bir araç zamanında duramazsa yaya arızalı olacaktır. Öte yandan, o kişi işaretli bir yaya geçidinde trafiğin ortasına çıkarsa, araçların durmaya hazır olması beklenir.
@DanHenderson Dünya "verimi" burada "(sahip olduklarınızdan) vazgeçmek" anlamına gelmez. Daha çok "başkalarının sahip olduğu (davranış yoluyla) tanıma" gibi bir şey anlamına gelir. Birisi bir kavgada pes ettiğinde, diğer kişiyi galip olarak tanır; bundan önce hiçbir noktada "zafer" elde etmediler, çünkü "zafer" sahibi belirlenebilir. Trafik koşullarında boyun eğdiğinizde, başkalarının ilerleme hakkının sizinkinden daha büyük olduğunu fark edersiniz.
@zibadawatimmy İyi benzetme, bu çok mantıklı!
#2
-1
Paul Stewart
2019-02-01 06:49:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Eyaletten eyalete küçük farklılıklar olsa da, "yaya geçiş hakkı" temelde 50 eyaletin tamamında ve ABD topraklarında aynıdır. Yayalar, 'yalnızca açıkça işaretlenmiş bir yaya geçidinde veya bir köşeden diğerine işaretlenmiş yaya geçidi olmayan bir kavşakta (kavşağa 90 derecelik bir açı ile), yaya yönünde yeşil veya yürüme ışığı ile geçiş hakkına sahiptir. yürüyor ve 'sadece' ilerlemek trafiğe müdahale etmediğinde. Örnek - Bir caddenin karşısında yürüyorsanız (@ kavşak) ve yaya geçidine girdikten veya kaldırımdan çıktıktan sonra ışık değişirse, 'geçiş hakkınız' vardır, ancak ışık, siz inmeden önce yanarsa yaya geçidine girerseniz, karşıdan gelen trafik 'geçiş hakkına' sahiptir. Bu, tüm kamuya açık yolları, halka açık (ve çoğu özel) otoparkları ve motorlu araçların erişime sahip olduğu diğer alanları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Asla sadece yaya olduğunuz için "otomatik olarak" geçiş hakkına "sahip olduğunuzu varsaymayın. % 99 oranında yapmıyorsun. Sürücü / araç için "geçiş hakkı" ndan vazgeçmek, yayanın onu almaktan daha kolaydır (ve daha az tehlikelidir). Şuna bakın, 175 lbs ağırlığındasınız ve ortalama bir araç yaklaşık 3500 lbs ağırlığındadır. Bu yüzleşmede kimin zirveye çıkacağını düşünüyorsun? Metal kıvrımlar, kemikler kırılır. Zeki olun, kayıtsız değil. Güvende olun!Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...