Soru:
Jüri hükümsüz kılma inançlarına dayalı olarak jüri üyelerine meydan okumak
L235
2015-05-27 20:39:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Amerika Birleşik Devletleri'nde, jüri hükümsüz kılmaya olan inanç genellikle jüriye bir sebeple itiraz etmek için geçerli bir sebep midir?

üç yanıtlar:
#1
+7
Roy
2015-05-27 22:40:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu iki kaynağa göre:

  1. http://www.americanbar.org/groups/public_education/resources/law_related_education_network/how_courts_work/juryselect.html
  2. http://criminal.lawyers.com/criminal-law-basics/reasons-for-rejecting-potential-jurors.html

Anladığım kadarıyla, resmi anlamda bir jüri üyesine bir neden için itiraz etmek için geçersiz bir neden olarak kabul edilen hiçbir şey yoktur. Diğer bir deyişle, avukatın hissettiği her ne ise, jüri üyesini uygunsuz kılar, onu hakime götürebilir ve yargıç, düşündüğüne göre karar verir.

#2
+2
chapka
2015-06-02 01:27:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evet; aslında, bu zorluklar rutin olarak yapılır ve gerçekleşir.

"Jüri hükümsüz kılma" terimi, çoğunlukla aşırı siyasi sağ veya aşırı liberteryenler tarafından kullanılır. Ancak aslında bunun anlamı, bir jüri üyesinin, hâkim tarafından talimat verdiği kanunun dışındaki mülahazalara dayanarak bir yasayı uygulamayı reddetmesidir.

Hâlâ idam cezası uygulanan bu yargı alanlarında, jüri üyelerine rutin olarak Ölüm cezasına yönelik tutumlar, yasa uyarınca gerekçelendirilmişse, bu cezayı uygulamalarını engelleyecektir. Jüri üyesi hayır derse, jüri neden için hariç tutulur. Ortaya çıkan jüri, "ölüme uygun jüri" olarak bilinir.

Başka bir deyişle: kişisel, yasal olmayan hususları bir kenara bırakmaya isteksiz olduğunu dürüstçe yanıtlayan ancak bunun yerine kendi veya yasanın adaletsiz olduğuna olan inancından dolayı vicdanı jüri dışında bırakılır. Bu hemen hemen jüri hükümsüzlüğünün tanımıdır ve Yüksek Mahkeme birçok kez bunun birini jüri dışında tutmak için yeterince iyi bir neden olduğunu söyledi.

Yani "jüri üyesi evet derse" demek istiyorsun.
#3
+1
feetwet
2015-06-02 00:55:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jüri hükümsüz kılma konusunu ele alan bu eğlenceli site, voir dire sırasında avukatların

genellikle geçersiz kılma hakkında sorular soracağını belirtiyor. biraz dolambaçlı bir şekilde: "Kesinlikle yasaya dayalı bir karar vermenizi engelleyebilecek herhangi bir inancınız var mı?"

Elbette, bir arama sırasında bir polis memurunun davranışını açık bir şekilde mantıksız bulan ABD'deki bir jüri üyesinin, Eyalet Yüksek Kanunu'na göre aramayı gayri meşru olarak değerlendirmesinin gerekli olacağı ileri sürülebilir; Böyle bir temelde beraat eden bir jüri, aksi yöndeki herhangi bir adli iddiaya rağmen, kesinlikle hukuka dayalı bir karar alacaktır.
Supercat'ın söylediğine ek olarak, ABD Anayasası tüm suçların yargılamasının jüri tarafından yapılacağını ve ABD Anayasasının ülkenin en yüksek yasası olduğunu söylüyor. Bu da bana, bir jüri üyesi olarak, anayasaya aykırı yasaları geçersiz kılma gücünün yargıcın olduğu kadar benim gücüm olduğunu söylüyor.
@EvilSnack Bu sizin gücünüz değil ve yapabileceğiniz bir şey bile değil. Yasanın belirli bir durumda uygulanmamasını sağlayabilirsiniz, ancak daha sonra tamamen geçerli ve yürürlükte kalır. Ve ABD'de geçersiz kılma, jürinin kutsal bir hakkı değil, diğer haklardan türetilen bir yetenektir: en önemlisi, jüriyi cezalandırma yetersizliği ile birleşen davalı için çifte risk yoktur. Bu bir haktan çok bir boşluk.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...