Soru:
Yazdığım makaleler üzerinde ne tür bir sahipliğim var?
Meletis Flevarakis
2015-05-27 02:37:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu nedenle, birkaç ay önce büyük bir blog için çalışıyordum ve sonra onlar için daha fazla makale yazmak istemediğim için istifa ettim. Bazı makaleler orijinaldi ve birkaçı da diğer makalelerin çevirileriydi. Makalelerim varsa mülkiyet hakkım var mı? Onlarla yazdığım materyalle neler yapabileceğimi yöneten bir sözleşmem yoktu, bu yüzden blog sahibinden bunları kaldırmasını isteyebilir miyim? Bu konuda herhangi bir kanun var mı? Yunanistan'da yaşadığımı ve blogun Yunanistan merkezli olduğunu bilmeniz gerekirse diye.

Avrupa'da nerede? Tek bir kıta içinde bile yasalar, özellikle fikri mülkiyet gibi dinamik bir alanda değişebilir.
Muhtemelen daha fazla bilgiye ihtiyacımız var - Bu şirkette, kabul ettiğiniz bir kullanıcı sözleşmesinin / hizmet şartlarının olduğu bir hesap açtınız mı? Hemen hemen her site bunlardan birine sahip olmalıdır ve bu kesinlikle bir rol oynayacaktır.
@Roy Yaşadığım Yunanistan ve blog Yunanistan'da bulunuyor. Konu için genel olarak bir şey bulmak zor, bu nedenle belirli bir ülke için ne kadar zor olduğunu hayal edin
@soong Hiçbir şartları yoktu.
Makaleleri onlara nasıl gönderdiniz? Bize siteye bir bağlantı verebilir misiniz? Ana sayfalarında bir tür hizmet şartları olabilir.
@soong Şimdiye sahipler gibi görünüyorlar ama makalelerin sahipliği ile ilgili hiçbir şeyden bahsetmiyorlar. Bunları burada bulabilirsiniz: http://gamespace.gr/privacy-policy/ Google Çeviri işi yapacak. Bir şeyi anlayamazsan bana haber ver
@MeletisFlevarakis Bence bu belgedeki 6 numara buna en çok uyuyor (gördüğüm çeviri "GameSpace.gr'nin tüm içeriğinin toplu bir çalışma olarak telif hakkı vardır ve Yunan devletinin telif hakkı yasalarıyla korunmaktadır"). Bununla birlikte, bu anlaşmayı geçersiz kılan herhangi bir Yunan kanunu olup olmadığı konusunda yorum yapamam.
@soong Başkalarından telif hakkı alınmıştır, çünkü yeniden yayınlama herhangi bir blog için ortak bir sorundur, ancak bu, gönderiyi gerçekten yazan adam için de aynı mıdır?
Hadi [bu tartışmaya sohbette devam edin] (http://chat.stackexchange.com/rooms/24168/discussion-between-meletis-flevarakis-and-soong).
Iki yanıtlar:
#1
+6
chapka
2015-05-27 20:56:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu konuyla ilgili üç soru var:

  1. Telif hakkı en başta kimdi?
  2. Telif hakkı devredildi mi?
  3. Değilse, içeriği kullanmak için siteye bir lisans verildi mi?

Genel olarak, çoğu ülkenin yasalarına göre, orijinal bir eseri oluşturan kişi telif hakkına sahiptir. Telif hakkına sahip kişi, çalışmayı kopyalama ve dağıtma hakkına ve başkalarının bunu yapmasını önleme hakkına sahiptir.

Bazı durumlarda, örneğin bir çalışmanın "kiralık çalışma" olarak oluşturulduğu durumlarda belirli koşullar altında belirli çalışanlar tarafından, ilk telif hakkı üçüncü bir şahsa aittir. Durumunuzun bu olup olmadığını belirlemek için yargı alanınızı ve koşullarınızı bilen bir avukata ihtiyacınız olacak.

Son olarak, telif hakkına sahip olsanız bile, içeriğinizi kullanmak için başkalarına izin verebilirsiniz. Bu, açık yazılı bir belgede olabilir veya zımni bir lisans olabilir - örneğin, bloglarında yayınlama eylemi ile zımni. Yine böyle bir lisansın varlığı ve kapsamı, ülkenizin özel yasalarına ve özel durumunuza göre belirlenmesi gereken bir konudur.

Sonuç olarak şu: eğer o bloga makaleler gönderdiyseniz, onları gönderdiklerinden şikayet edemezsiniz. Yürürlükteki lisansa bağlı olarak, onları kaldırabilirsiniz ya da almayabilirsiniz. Bu çok özel durumda haklarınızın neler olduğunu size söylemesi için internete değil bir avukata ihtiyacınız var.

#2
+2
ihtkwot
2015-06-09 00:32:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü hemen hemen her ülke için kapsamlı bir fikri mülkiyet kanunları veritabanı bulundurmaktadır. İşte Yunanistan için açılış sayfası. İhtiyaçlarınıza daha özel olarak, burada bulabileceğiniz Yunanistan'daki telif hakkı yasaları sayfasıdır.

Çalışmanızın kimin olacağı konusunda gerçekten bir anlaşma olmasaydı, bir Eserinizi sitelerinin dışında nasıl dağıtabilecekleri açısından eserinizin telif hakkını elinizde tutmaya çalıştı, ancak çalışmanızı sitelerinde yayınlamalarını engelleyemeyebilirsiniz. Gerçekten bir Yunan telif hakkı avukatına danışmalısınız. Ayrıca, Yunanistan bir medeni hukuk ülkesi olduğu için bu konuyla ilgili bir yasa bulmanız mümkün olabilir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...