Soru:
Suudi yargıçlar bir kişinin yetişkin olup olmadığına ve ölüm cezasına hak kazanıp kazanmadığına nasıl karar veriyor?
HDE 226868
2015-05-30 04:35:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme 'nin hükümlerinden biri, 18 yaşın altındaki veya reşit olma yaşının altındaki kişilerin idam edilemeyeceğidir. İki ülke - Suudi Arabistan ve Sudan - hâlâ çocuklar için ölüm cezasına çarptırılıyor ya da daha doğrusu bunu 2009'dan beri kullanıyor. İran, bunu 2012'de kaldırmış gibi görünüyor.

Bunlar infazlar açık bir şekilde uluslararası hukuku ihlal eder. Aşağıda, çocuk ölüm cezasıyla ilgili Suudi senaryosuna ilişkin Wikipedia'dan bir alıntı var:

Suudi Arabistan'ın Sözleşme uyarınca çocuklara yönelik muamelesini Ocak 2005'te inceleyen Çocuk Hakları Komitesi, şiddetle kınadı Hükümet, çocuklara ölüm cezası uygulama uygulaması nedeniyle bunu "temel hakların ciddi bir ihlali" olarak nitelendirdi. Komite, yargıçların çocuklara yetişkin muamelesi yapma yetkisine sahip olduklarından "derin endişe duyduğunu" söyledi: Suudi Arabistan hükümeti 2004 raporunda "18 yaşın altındaki kişilere asla ölüm cezası uygulamadığını" belirtmişti. Hükümet heyeti daha sonra, bir yargıcın, suçun işlendiği andaki gerçek yaşına bakılmaksızın veya planlanan infaz zamanına bakılmaksızın, hükümlü kişinin çoğunluğuna ulaştığına karar verdiğinde ölüm cezası verebileceğini kabul etti.

Son bit buradan alınır. Bir kişinin reşit olma yaşına ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için kullanılan kriterlere bir örnek veriyor (vurgu benim):

Eylül 2005'te İnsan Hakları İzleme, Suudi hükümetini ölüme gidip gelmeye çağırdı Temmuz 2005'te 13 yaşındayken başka bir çocuğu öldürmekten ölüm cezasına çarptırılan 14 yaşındaki Ahmad D.'nin cezası. Dammam'daki mahkeme, Ahmet'i sesinin kabalığına ilişkin değerlendirmesine dayanarak bir yetişkin olarak yargıladı. kasık kıllarının görünümü.

Suudi yargıçlar, bir kişinin yetişkin olup olmadığına ve ölüm cezasına çarptırılıp yararlanamayacağına nasıl karar veriyor?

Sudan ve Suudi Arabistan dışında çocuklar için ölüm cezasına çarptırılan başka ülkeler de var, özellikle de ABD, ancak en son ne zaman yaptıklarından emin değilim.
@Roy, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki minimum yaş [2005'ten beri 18 olmuştur] (https://en.wikipedia.org/wiki/Roper_v._Simmons).
Kasık kılı yüzünden birini öldürmek mi? Evet doğru...
Bir cevap:
jimsug
2015-07-12 07:38:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan'ın adalet sistemindeki çocuklar hakkında bir rapor yayınladı ("Ceza davalarında reşit olma yaşının belirlenmesine yönelik keyfi prosedürler"):

Yargı Bir çocuğun ne zaman yetişkin olarak yargılanabileceğine ilişkin görüşler çok çeşitlidir ve uluslararası standartların aksine, eyaletleri yetişkin yeterliliğini "duygusal becerilere dayalı olarak belirlemeye çağıran" uluslararası standartların aksine, sıklıkla çocukların fiziksel gelişim ölçütlerine bağlıdır . , zihinsel ve entelektüel olgunluk ”ve çocuğun fiziksel olgunluğu değil. Örneğin, 20 yıldan fazla bir süredir Adalet Bakanlığı'nda kıdemli danışman olarak görev yapan şeriat bilgini Şeyh Ahmed bin Hamad el-Mazyad, İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne yargıçların bir kişinin çoğunluğa (baligh) ulaştığına karar verdiğini söyledi. ergenlik çağının bilinen fiziksel belirtilerine dayanarak ("çoğunluk" olarak da tercüme edilebilir) , ergenlik çağına erişmiş olması durumunda hüküm giymiş dokuz yaşındaki bir kızı idam etmenin kabul edilebilir olduğunu söyleyerek (bununla ilgili daha fazla bilgi için bkz. Bölüm V, “Çocuk Ölüm Cezası”). Ayrıca, Şeriata göre, 15 yaşın çoğunluk için "dış sınır" olduğunu (bulugh), böylece bu işaretlere sahip olmayan 15 yaşında veya daha büyük bir çocuğun cinayet işlediği tespit edilirse yine de hüküm giyip infaz edilebileceğini belirtti .
...
"fıkıh [İslam hukuku] alanındaki bazı uzmanlar [fiziksel] olgunluğun belirtilerinin görünüşünü reşit olma yaşına denk olarak görüyor , diğer fıkıh uzmanları reşit olma yaşı olarak 20'ye doğru giderken ve Suudi Arabistan'da bu yaşı belirten kanun metninde net bir şey olmamakla birlikte, 18 yaşına doğru ilerliyor. "

Bu rapora ve sorunuzda belirtilen vakaya dayanarak, yaş bir sorun gibi görünse de, fiziksel özellikler dikkate alınan birincil konular gibi görünüyor ayrıca.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...