Soru:
"Malum In Se" ve "Malum Prohibitum" Yasaları arasındaki farklar nelerdir
Jason Aller
2015-05-27 20:13:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

" Malum In Se " ve " Malum Prohibitum " Latince ifadelerdir, ancak çevirilerinin ötesinde yasaları tanımlamada yanlarında ne gibi farklılıklar taşırlar?

  • Malum In Se , "Kendi içinde yanlış olan" anlamına gelir
  • Malum Prohibitum , "Yanlış olan, çünkü yanlış olan yasak "
Bu gönderi alıntı: https://ejournal.undip.ac.id/index.php/dlr/article/view/19845
Bir cevap:
#1
+10
HDE 226868
2015-05-27 20:22:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Malum yasağı şu şekilde tanımlanabilir:

Yasadışı olduğu için ahlaka aykırı olan bir eylem; ahlak dışı olduğu için mutlaka yasa dışı değildir.

malum in se ise

Kanunla yasaklanmış olup olmadığına bakılmaksızın doğuştan ahlaksız bir eylem. Örnekler arasında zina, hırsızlık ve cinayet sayılabilir.

Burada yan yana karşılaştırma yapılır:

Hukuk alimleri mala prohibita ve mala in se terimlerini yasal olarak yasaklanmış ve ahlaki olarak yasaklanmış suçlar arasında ayrım yapmak için kullanmıştır. İlki, onları yasaklayan resmi, kodlanmış kurallar olduğu için yanlış olan suçlardır. Öte yandan, mala in se'yi tanımlama çabaları, analisti tanım olarak işlev görecek çok az ama örneklerle bırakan belirsiz, genellikle çelişkili anlamlarla sonuçlanmıştır. Sonuç olarak, bazıları mala in se ve mala ayrımlarının tamamen terk edilmesini savundular. Mala in se, niyet ve zarar kavramlarını içeren eşitlik teorik bakış açısından incelendiğinde, daha anlaşılır ve faydalı bir kavrama ulaşmak mümkün olabilir.

Teoride, ikisi ayırt etmek kolaydır, ancak örneğin yasal tecavüz vakalarında, farklılıklar ortadan kalkar.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...