Soru:
Youtube Reklam Geliri + Gitar öğretici videosu - Telif hakkıyla korunan gitar şarkılarını öğreterek reklam geliri elde edebilir miyim?
Learner
2015-06-25 09:31:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Youtube'da, reklam gelirini toplarken aşağıdakileri yapabilir miyim?

Birine gitarda telif hakkıyla korunan bir şarkı çalmayı (ör. ed sheeran) öğretebilir miyim?

Bu bir telif hakkı ihlali mi? Uygun olabileceğini düşündüren bazı araştırmalar buldum:

imzaladığı anlaşılıyor
Bir cevap:
nvuono
2015-07-06 23:45:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sorunuzu yanıtlayabilmemiz için, sorunun ayrı ayrı parçalarının tam anlamını çözümlememiz gerekiyor: "Birisine telif hakkıyla korunan bir şarkıyı çalmayı öğretin"

  • Ne demek istiyoruz? "burada birine öğretmek?

YouTube, liste dışı videolar kullanmıyorsanız veya YouTube'u yalnızca bir video barındırma hizmeti olarak kullandığınız bir tür harici web sitesine sahip değilseniz, herkese açık bir ortamdır. Video hakkında bazı post-facto yorum yapma olasılığı dışında burada bire bir öğretmen-öğrenci etkileşimi yoktur.

"Reklam geliri için eğitici bir gösteri yayınla" demek daha uygun mu? "Sorunuzun bu kısmı için mi?

  • Şimdi sorunuzun ikinci bölümünü değerlendirebiliriz," [Birisine telif hakkı alınmış bir şarkıyı gitarda çalmayı öğretin mi? "

Gitaristlere şarkının notalarının (partisyonun) ne olduğunu mu öğretiyorsunuz yoksa onlara belirli gitar tekniklerini mi öğretiyorsunuz?

Gitar tablatür sitelerini çevrimdışı yapmaktan sorumlu olan NMPA Başkanı David Israelite şunu söyledi: "Şarkı sözlerinin ve tablatürün [u] yetkisiz kullanımı, söz yazarını para kazanma yeteneğinden yoksun bırakır ve çalmaktan farklı değildir." (Şarkı siteleri yasal baskılarla karşı karşıyadır, BBC News)

Belirli eğitim tekniklerini göstererek kendi eğitim değerinizi katarken, aynı zamanda şarkı yazarının puanını yayınlanmış ve halka açık bir şekilde yayınlamış olursunuz kendi kontrolleri dışında biçimlendirmek ve bu süreçte reklam geliri elde etmek.


Bağlandığınız 2011 NMPA telif hakkı paylaşım sözleşmesi, gruplar arasında devam eden davanın bir parçası olan en son haliyle "cover şarkılar" ile ilgili gelirlerle ilgili büyük bir yerleşim. Hiçbir şekilde böyle bir anlaşmanın varlığı, herhangi bir materyali kullanmak için hala izin almanız veya kabul edilebilir gelir paylaşımı koşulları aramanız beklenmediği anlamına gelmez.

Gitar eğitmenleri, öğrencilerine onlarca yıldır telif hakkıyla korunan şarkıları gitarda çalmayı öğretmek için para alıyorlar, ancak buradaki fark, sanatçıların içeriğini çalan ve insanların onları izlemesi için para aldığınızı gösteren videolarınızı yayınlamak istemenizdir.

Görüş: Bu tür eğitici videolardan kendim de çok şey öğrendim ve burada sizin için "adil kullanım" argümanı yapmayı çok isterim ama bunun yine de sizi gerektireceğini düşünüyorum bir sanatçının içeriğini kullanmak için izin almak için iyi niyetle çaba sarf etmek. Ana akım müzik endüstrisindeki sanatçılar için bu, bir birey olarak müzakere etmek için pratikte imkansız olabilir, ancak sektörün dışındaki dijital sınırlarda çalışan daha ilerici sanatçılarla şansınız olabilir.

Birinden alıntı yaparken, lütfen alıntıyı verebilir misiniz?


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...