Soru:
"Yasak değilse, izin verilir" bir yerde mi kodlanmış?
user9217
2015-07-22 14:59:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Bir şeye yasalarca yasaklanmamışsa, o zaman izin verilir" , günlük yaşamda genellikle doğal kabul edilen bir ilkedir. Örneğin, silindir şapka takmama açıkça izin veren bir yasa yok, ancak buna karşı da bir yasa yok, bu nedenle silindir şapka takmaya "varsayılan olarak" izin verilir.

Bu ilkenin gerçekten bir yasal hukuk temeli?

üç yanıtlar:
cpast
2015-07-22 22:26:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Açıkçası, bu ilke ABD'nin her yerinde doğru bile değildir. "Nulla poena sine lege" (yani "önceki bir ceza kanunu olmadan ceza olmaz") ilkesi tarihsel olarak kıta Avrupası'nda bulunanlar gibi medeni hukuk hukuk sistemlerine uygulanabilirdi. Örfi hukuk sistemlerinde, bir suçun ceza kanununu ihlal etmediği sürece suç olmadığı bir gelenek asla yoktu, çünkü suçların kendisi geleneksel olarak kanun yerine mahkeme emsalleriyle tanımlanıyordu.

ABD'de federal mahkeme, izin verilen tek teamül hukuku suçu mahkemeye saygısızlıktır. Bunun nedeni, Yüksek Mahkemenin federal mahkemelerin anayasal yetkiye sahip olmadığına karar verdiği bir mahkeme kararından kaynaklanmaktadır ( Amerika Birleşik Devletleri v. Hudson ). -hukuk suçu. Öyle olsa bile ve federal bir hakaret kanunu olmasına rağmen, Yüksek Mahkeme, hor görmenin herhangi bir mahkemenin doğasında var olan bir güç olduğuna ve onun etrafındaki kanunların yalnızca gücü düzenlediğine karar verdi (ancak iktidar bir kanun olmasa bile orada olurdu).

Eyalet düzeyinde, bazı eyaletler, bir şeyin ceza kanununu ihlal etmemesi halinde suç olmadığını söyleyen yasaları açık bir şekilde kabul etmişlerdir (ancak bu, aşağılama için geçerli değildir); örnek için Kaliforniya Ceza Kanunu'nun 6. bölümüne bakın. Florida gibi diğer eyaletlerde, genel hukuk suçları hala mevcuttur; Florida'da, bir tüzük aynı konuyu açıkça kapsamadığı sürece (bölüm 775.01) herhangi bir teamül hukuku suçunun hala suç olduğunu söyleyen bir tüzüğü vardır ve ortak bir suç olan herhangi bir şey için genel bir ceza belirler. yasa ve herhangi bir Florida ceza yasasında ele alınmamış (bölüm 775.02). Bu bir nevi yasal olsa da (cezai hükmü veren bir kanun olduğu için), aynı zamanda temelde değildir (çünkü hiçbir kanunun "X yasadışıdır" demesi gerekmez, çünkü İngiliz teamül hukukunun X'i yasa dışı kılması yeterlidir).

Büyüleyici. Florida tüzüğü için bir referans verebilir misiniz?
@feetwet Eklendi.
Mikaela
2018-11-26 17:24:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Öte yandan, ilke İngiliz anayasa hukukunda açıkça kodlanmıştır:

Yasaklanmayan her şeye izin verilir - Wikipedia

Açıkça nerede kodlanmıştır? [İngiliz anayasası] (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Constitution_of_the_United_Kingdom) kendisi açıkça kodlanmamıştır.
daffy
2015-07-22 20:36:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu, " Nulla Poena Sine Lege" özdeyişinin doğrudan tercümesidir. 'Biçimsel bir temel' varsa, bu özdeyişin kendisidir. Kural, farklı dönemlerin farklı hukuk sistemlerinde çeşitli şekillerde resmileştirilmiştir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...