Soru:
Kendi ülkemi sahipleniyorum
kevin
2015-06-15 19:19:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Diyelim ki bir gün pasifikte yelken açarken, keşfedilmemiş bir adayla karşılaşıyorum.

Bu ada, mevcut ülkelerin sınırlarına yakın bir yerde değil. Boş.

Adaya bir bayrak asabilir miyim, bu toprak parçasına sahip olduğumu belirtebilir ve üzerinde kendi ülkemi yönetebilir miyim?

Daha sonra bunun için harika bir cevap bulacağım. Üniversitede bir arkadaşım kapsamlı bir şekilde araştırdı. Kısa cevap evettir ve hâlihazırda işgal edilmiş topraklarda egemen olmayan ulusları da tanımlayabilirsiniz.
Bu denendi; başarısız oldu (yasal olmayan nedenlerden dolayı, "bölgedeki bir ülke denizciler gönderip devraldı")
Evet ama onu nasıl savunacaksınız?
Aynı soru herhangi bir asteroid veya diğer gök cismi için de geçerlidir. Büyük ölçüde zorla yönetilen belirsiz bir arazidir. Uzayda, kıyaslandığında, dünyevi olmayan tüm alanları tüm dünyanın ortak mülkiyeti olarak tanımlayacak olan Antarktika anlaşmasının belirsiz bir kuruluşu var. Bu henüz test edilmedi.
Iki yanıtlar:
dw1
2015-06-15 22:50:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Teknik olarak böyle bir iddiayı uluslararası kamu hukukunun genel ilkelerine uygun olarak üstlenebilirsiniz, ancak her ülke sizi egemen bir devlet olarak tanıyıp tanımama konusunda takdir yetkisine sahiptir. Yerleşik eyaletler, belirli bir etkiye ve kaynağa sahip olana kadar muhtemelen sizinle ilgilenmekle ilgilenmeyecektir. Sahip olduğunuz toprak ve mülkünüzü zaman zaman korsanlardan, emperyalistlerden, uluslararası anlaşma ile yetki iddia eden devletlerden vb. Zorla savunmanız gerekebilir. Birkaç mikro devlet ve mikronasyonlar, değişen derecelerde tanıma.

Hm, bir wikipedia bağlantısı aracılığıyla sağladığınız mikro durum örnekleri oldukça büyük ülkeler gibi görünüyor ve hepsinin oldukça tanınmış olduğu görülüyor.
@cnst, Daha az tanınan ve tanınmayan "durumları" listeleyen başka bir "mikronasyonlar" sayfası var. Mikro eyaletlerle olan bağlantının yeterli olduğuna ve insanları mikronasyonları da düşünmeye yönlendireceğine karar verdim. Mikronasyonlara da bir bağlantı ekleyeceğim.
ShemSeger
2015-06-16 03:16:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uluslararası hukuk aldatıcı bir konudur, çünkü teknik olarak dünya anarşi içindedir, tüm ülkeler her konuda hemfikir değildir (bu, ülkelerin var olmasının bir numaralı nedenidir).

Öğrendiğim bir şey varsa Üniversitedeki siyaset bilimi derslerimde, kodlama yasayı uygular ve yasa, dönüştürme gücüne sahip olanların söylediği şeydir. Adayı alabilirseniz, o sizindir, onu korumak için savaşabilirseniz, o sizin kalır.

Evet, istediğiniz daha geniş adaya sahip olabilirsiniz, ancak onu korumak için bir orduya da ihtiyacınız var. ister kendi kişisel ordunuz ister sözleşmeli bir ordu (özel veya hükümet) olsun. Aksi takdirde, güzel bir altyapı inşa ettikten sonra bir korsan çetesinin veya yakındaki bir devletin adanızı ele geçirmesini ne engelleyecek?

Ayrıca müttefiklere de ihtiyacınız var. "A" ülkesi devam edip bir ada talep edebileceğinizi söylese bile, "B" ülkesi farklı bir görüşe sahip olabilir, ancak onların görüşlerine rağmen, "A" ülkesini biliyorlarsa, güçlerinin sizi adadan kaçmasına engel olabilirler

Issız bir kumsalda hak iddia etmeye gitmeden önce, siyasi komşularınızın ne tür politikalara sahip olabileceğine aşina olmanızı öneririm, çünkü bunlar büyük olasılıkla sizin adada egemenlik iddianızla ilgili herhangi bir anlaşmazlık olması durumunda ilgilenmek zorunda kalacak.

https://en.wikipedia.org/wiki/Political_power_grows_out_of_the_barrel_of_a_gun


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...