Soru:
Kanada'da ikamet eden çift Kanada / ABD vatandaşıyım; ABD / Kanada federal seçimlerinde oy kullanabilir miyim?
Rob F
2015-10-05 06:48:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Şu anda Kanada'da ikamet eden çift Kanada / ABD vatandaşıyım. Hem Kanada hem de Amerika federal seçimlerinde oy kullanabilir miyim? Partim için ön seçimlerde oy kullanabilir miyim? En son yaşadığım bölgeden ABD'deki kongre adayları için oy kullanma iznim var mı?

Bir ABD eyaletinde ikamet ettiyseniz, en son hangi eyalette ikamet ettiniz?
Sakini olduğum son ABD eyaleti Ohio'ydu.
Bir cevap:
cpast
2015-10-05 09:54:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ABD için Üniformalı ve Denizaşırı Vatandaşların Devamsızlık Yasası, daha önce ABD'de ikamet etmiş olan hemen hemen tüm ABD vatandaşlarının, federal seçimlerde, son ABD adreslerinde yaşıyormuş gibi oy kullanma hakkına sahip olmasını sağlar. Hâlâ o adreste yaşıyorlarsa oy kullanabilirler. Amerika Birleşik Devletleri'nin üniformalı bir hizmetinde veya eşi veya böyle bir kişiye bağımlı olarak yurtdışında görev yapıyorsanız, bunun yerine yasal ikametinize bağlıdır. Bu bir ABD vatandaşlığı hakkıdır; çifte vatandaşlık onu etkilemez. Bu Dışişleri Bakanlığı web sitesi ayrıntılara sahiptir; Devlete devamsızlık süreci yerine genellikle kullanabileceğiniz özel bir süreç vardır. UOCAVA tüm federal seçimler için geçerlidir (ön seçimler dahil); eyalet ve yerel seçim uygunluğu eyalete bağlıdır.

Kanada için, orada yaşayan Kanada vatandaşları, başka bir ülkeyle olası bağlılık sorunlarından bağımsız olarak oy kullanma hakkına sahip gibi görünüyor. Kanada dışında beş yıldan fazla yaşayan Kanadalılar oy kullanamazlar, ancak orada yaşıyorsanız buna izin verilmiş gibi görünüyor.

Yani yanıt görünüşe göre "evet". Kesin bir cevap için ABD konsolosluğu ve Kanada seçim yetkilileri ile iletişime geçin.

"Sanki hala son ABD adreslerinde yaşıyorlardı" - ya hiç ABD'de yaşamamış olsaydım? Babam ABD'de doğduğu için çifte vatandaşlığım var.
@Danra En son nerede yaşadığına bağlı. Hala mümkün olabilir.
@Danra: 2016 seçimlerinden önce Yeni Zelanda'da yaşamasına rağmen 2008'den beri oy kullanmaya uygun olan ikili bir ABD / Yeni Zelanda Vatandaşı ile çıkıyorum. Yapmadı, ancak bu daha çok Yeni Zelanda duyarlılığından kaynaklanıyordu, çünkü diğer ülkelere giden insanlarla biraz beyin göçü sorunu yaşıyorlar (çoğunlukla Avustralya, ancak diaspora her yerde), bu nedenle Yeni Zelanda seçmen uygunluğunu Vatandaşlık değil, ikametgah, bu yüzden Amerika ile bu standarda sahipti. Onunla konuştuğum kadarıyla, bu durumda, oy pusulası yapmak veya evrakları doldurmak için ABD büyükelçiliğine gidebilirdi.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...