Soru:
Bir ülkenin yasaları ülke dışındaki vatandaşlarına uygulandığında buna ne denir?
Libra
2015-06-04 20:29:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir Avrupa ülkesi X'in (örneğin, Almanya) 16 yaşın altındaki insanlarla yatan yetişkinlere karşı bir yasası olduğunu varsayalım. Böyle bir yasa, bu durumda, Almanya topraklarındaki herkes için geçerli olacaktır.

Ancak yasanın, bir Alman vatandaşının 15 yaşındaki çocuklarla uyumanın yasal olduğu Asya ülkesi Y'ye gitmesine ve Almanya'daki Alman yasalarına göre yasadışı olanı o ülkede yapmasına izin verilmediğini varsayalım.

Buna ne denir? Düşündüğüm terim "bölge dışılık" idi, ancak bana Alman'ın Asya ülkesinin yasalarından muaf olduğu bir durum olduğu söylendi, örneğin 20. yüzyılın başlarında Çin.

Iki yanıtlar:
apsillers
2015-06-04 23:53:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bölge dışı yargı yetkisi arıyorsunuz:

Terimin de belirttiği gibi, yargı yetkisinin kullanımını veya bölgesel sınırların dışında yasal güç .

Bu, yakındaki su kütlelerinde ve belirli suç kategorilerinde (örneğin reşit olmayan mağdurlara yönelik cinsel suçlar) yargılama yetkisi talep eden ülkeleri içerebilir yurtdışındayken vatandaşlar tarafından veya vatandaşlara karşı işlenmiştir.

Wikipedia'nın birkaç farklı ülkenin bölge dışı yargı uygulamasını içeren bir özeti vardır. Cornell Law Review'un çok kapsamlı bir makalesi var, Sınır Dışı Yargı Yetkisi Nedir?

Pratik olsa da, bu tür yasalara sıklıkla uyulur mu?
@Pacerier Irak'ta bir Amerikan askeri bir İngiliz vatandaşı tarafından öldürüldü. Yakın zamanda Londra'da 1861 Kişiye Karşı Suçlar Yasası, http://www.legislation.gov.uk/ukpga/Vict/24-25/100/section/9?view=plain, cinayet işlemeyi yasaklayan Birleşik Krallık vatandaşlarının herhangi bir yer. Bkz. R. v Sardar, https://www.judiciary.gov.uk/wp-content/uploads/2015/05/rv-sardar-sentencing.pdf, basın: http://www.theguardian.com/uk- haber / 2015 / mayıs / 22 / london-cab-driver-anis-abid-sardar-jailed-bombs-kill-us-askerler-irak
Hukuk ve Düzen: SVU, benzer bir ABD yasasını bir bölümde bir olay örgüsü noktası olarak kullandı. Hafıza hizmet ederse, ifade şuna benzerdi: "ülke içinde yasa dışı sayılabilecek bir eylemi gerçekleştirmek amacıyla ülkeyi terk etmek." L&O sık sık "bu hikaye herhangi bir gerçek kişiyi veya olayı tasvir etmemektedir" demesine rağmen, hikayelerin genellikle gevşek bir şekilde * gerçek olaylardan ilham alma eğiliminde olduğuna inanıyorum - örneğin, medyada ilgili gerçek bir vaka olabilir bu yasa, bu nedenle TV şovunun yazarları, konu ile ilgili olması için onu kullanarak orijinal bir hikaye yazdılar.
Petr Hudeček
2015-06-12 00:49:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu özel durumda, söz konusu hukuk ceza hukukudur, dolayısıyla aradığınız terim kişilik ilkesi 'dir.

Bu genellikle bölgesellik ilkesi (ilk paragrafta bahsettiğiniz), koruyucu ilke ve evrensellik ilkesiyle birlikte kodlanmıştır. Bunların tümü yalnızca ceza hukuku için geçerlidir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...