Soru:
ABD'de çalındığından habersiz çalınan malları satın alan biri hakkında dava açılabilir mi?
donestolen
2015-08-17 22:20:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun geçerli olduğu pratik bir sorum var, bu yüzden genel olarak yanıtı bilmek istiyorum, ancak özellikle burada nasıl geçerli olduğunu bilmek istiyorum.

Diyelim ki istediğim bir şey buldum Craigslist'te satın al, 1000 $ 'lık siparişle satılıyor Diyelim ki adamla mesajlaştım, toplum içinde buluştuk ve eşyayı nakit olarak satın aldım. Öyleyse, çalındığı ortaya çıktığında, adam yakalandı ve polise / kurbana itiraf edip adımı / telefon numaramı / işlem bilgilerimi onlara söylediğini varsayalım.

Hakkında benzer / ilgili birkaç sorum var. bu senaryo:

  1. Bu nasıl ilerleyecektir? Öğeyi satın aldığımı bile kanıtlamak (kamu gözetimi görüntülerini elde edememek gibi) çok zor görünüyor. Ya sadece "üzgünüm, onu asla satın almadım" dersem? Elbette evimi arama emri alamadılar / alamazlar mı?
  2. Bir şekilde satın aldığımı kanıtladılar diyelim (çok yapmacık, ama adam kayıt yapıyordu bizim konuşma falan). Çalındığını bilmiyorsam yargılanabilir miyim? Görünüşe göre bu bölüm böyle diyor, ama bu bana çılgınca geliyor, çünkü temelde herhangi bir şey satın almak sizi riske atıyor demektir.

Bunu soruyorum çünkü biraz paranoyaklaşıyordum ve bunun sonuçlarını düşünüyordum: Birinin bana "çalınmış" bir eşya sattığı ve sonra "kurbanın" (gerçekten onların suç ortağı) " Benden çalınan bir öğeyi satın aldığınızı öğrendim, ancak hırsız kaçtı "ve bana öğenin kendisine ait olduğuna dair reddedilemez kanıtlar (örneğin, ürünün seri numarasıyla birlikte bir makbuz) sundu. Potansiyel olarak onu kendisine iade etmem için beni tehdit edebilir ve sonra paramı kaybettim ("hırsız" rüzgârda olduğu için) ama eşyaları hâlâ ellerinde.

Bu pek olası değil, biliyorum, ama bunun yasal çıkarımlarının ne olacağını merak ediyorum. Teşekkür ederim!

Eğer zeki olsaydınız, o zaman # 1'de herhangi bir müfettişin sorularını cevaplamayı reddedersiniz. * Araştırmacılara * bir soruşturmanın özü hakkında yalan söylemek *, adaletin engellenmesi * gibi bir suç teşkil edebilir.
Ayrıca, birisi "bunu satın aldınız ama benden çalındı" derse, * herhangi bir şeyi * teslim etmeden önce muhtemelen bir avukatla konuşmalısınız.
Ayrıca, hiponuz hangi durumda?
@feetwet Ayrıca eğer araştırmacılar federal ise, o zaman onlara yalan söylemek, soruşturmalarında hiçbir fark yaratmasa bile başlı başına ciddi bir suçtur.
_ "ürün için seri numarasına sahip bir makbuz" _ - bu sadece ürünün bir noktada satın alındığını, onlardan çalındığını değil. Onu satabilir ya da başkasına verebilirlerdi ve şimdi bu eylemden pişmanlık duyuyorlar ya da yeniden sahiplenme fırsatı görüyorlar.
'kurban' bana doğrudan yaklaşırsa, neden çalıntı bir madde raporu sunmadıklarını ve bu bilgiyi polise vermediklerini merak ederdim.
Iki yanıtlar:
Dale M
2015-08-18 04:21:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çalınan mallara sahip olma durumuna karşı suçu, mal sahibine dönüştürme için aleyhine yapılan genel hukuk haksız fiiliyle birleştiriyorsunuz.

Sorularınıza :

Bu nasıl ilerleyecektir? Öğeyi bile satın aldığımı kanıtlamak çok zor olacak gibi görünüyor (kamu gözetimi görüntülerini almadım).

Bağladığınız sayfanın ikinci paragrafını okursanız:

Pek çok yargı alanında, bir kişi mal veya mülke sahip olmayı kabul ettiyse ve çalındığını bildiyse, o kişi genellikle suçlanır ... Birey malların çalındığını bilmiyordum , ardından mal sahibine iade ediliyor ve kişi hakkında dava açılmıyor.

Suçun kanıtı "makul şüphenin ötesinde "mallara sahip olduğunuza ve onların çalındığını bildiğinize dair standart bir kanıt. Çalındığının farkına varırsanız (örneğin, polis size söylerse) ve onları tutmaya çalışırsanız, suçu henüz işlediniz demektir.

Haksız fiilin ispatı, "olasılıklar dengesi" standardında bir kanıt gerektirir. mallara sahipsiniz ve bunların başkasına ait olduğunu; onların çalındığına dair bilginiz önemsizdir.

İlk olarak, polis muhtemelen kapınızı çalar, size neden orada olduklarını söyler ve hırsızdan aldıkları hikayenin versiyonunun esasen doğru. Bundan sonra ne olacağı cevabınıza bağlıdır:

  1. "Evet, çalındığını biliyordum; beni tutuklasanız iyi olur, suçu kabul ederim." Bu beklediğiniz gibi sonuçlanacak.
  2. "Evet, çalındığını bilmiyordum, gidip sizin için alacağım." Malları iade edersiniz, bir ifade verirsiniz ve hırsızın yargılanmasında tanık olarak hareket etmeniz gerekebilir. 1.000 $ 'ın altındasınız ama artık daha yaşlı ve akıllısınız.
  3. "Hayır, neden bahsettiğiniz hakkında hiçbir fikrim yok." Pekala, şimdi bir polis soruşturmasını engelleme suçunu işlediniz ve ayrıca çalıntı mallara sahip olma suçunu işlediniz - artık malların çalındığını bilmediğinizi iddia edemezsiniz; polis size olduklarını söyledi. Bundan sonra ne olacağı, polisin size veya hırsıza inanıp inanmadığına bağlıdır.

Elbette evimi arama emri alamadılar / alamazlar mı?

Bahse girmek ister misin? Eğer isterlerse (muhtemelen) bir arama emri almaya yetecekleri kesinlikle var. Birini arayıp aramayacakları muhtemelen malların değerine, ne kadar meşgul olduklarına ve onları ne kadar kızdırdığınıza bağlıdır.

Çalındığını bilmeseydim yargılanabilir miyim?

Olduğunun farkına varıldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede iade etmezseniz olmaz.

Dolandırıcılık

Bu, çok küçük bir getiri için çok fazla çalışma gibi görünüyor - vaktinizi, olma olasılığı daha yüksek olan şeyler için endişelenerek geçirin.

İyi Başlık

Tüm bunlar, iyi başlık kavramı. Temel olarak, kendisi iyi bir tapuya sahip olmayan birinden mülkiyet hakkı elde edemezsiniz; Bir hırsızdan mal satın alırsanız, onlara sahip olmadığınız anlamına gelir.

Örneğin, A malların mülkiyet hakkına sahipse, B onları çalar ve D'ye satan C'ye satarsa, A hala malların sahibidir ve D'den dönüşlerini talep edebilir, D, C'den paralarının iadesini talep edebilir ve C, B ile de aynı şekilde yapabilir, ancak A söz konusu olduğunda, C & B'nin para kaybetmiş olmasının bir önemi yoktur; bu onlar için çok kötü.

Neden # 4, "Ah, çalındığını bilmiyordum. Olasılıklar dengesi bunu hukuk mahkemesinde kanıtlar kanıtlamaz veya ikna olur olmaz hak sahibine iade etmekten memnuniyet duyarım. o, hangisi önce gelir "? (Ama +1.)
Bu soru https://law.stackexchange.com/questions/4554/stealing-or-obtaining-ownership-by-fraud gibi görünüyor ...
# 2, hırsızdan 1000 $ 'nızı geri almak için sivil bir davaya devam etmenize izin veriyorsa, o zaman sorunun kapsamının biraz dışında olsa bile bunu eklemek isterim.
@Roger öyleyse ekleyin
@DaleM retorik yoksa ilk "eğer" - 2 numaralı ifadenin buna gerçekten izin verip vermediğini bilmiyorum.
@roger öyle, lojistik açıdan başarılı olma olasılığı düşük (yasal olarak sorun değil). Hırsızı bulmalı, onlara hizmet etmeli, mahkemeye götürmeli, kararınızı vermeli ve hükmü uygulamalısınız.
Arama emrinde: Bir aramanın bir suç delili üreteceğine inanmak için muhtemel bir neden olduğunda bir arama emri çıkarılır. Suçun aranan mülkün sahibi tarafından işlenmiş olması gerekmez. Dolayısıyla, polisin, çalınan mülkün evinizde olduğuna inanmak için muhtemel bir nedeni varsa, o zaman siz hiçbir şey bilmeseniz bile, eviniz için bir arama emri çıkarabilir.
@msh210 Hırsız hırsızlığı kabul ettiğinden ve hırsız sizin aldığınızı söylediğinden ve hırsızdan aldığınızı bildiğinizden, çalındığını biliyorsunuz. Onu korumaya çalışarak, kanunları çiğniyorsunuz.
Jay
2019-11-15 00:06:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

50 eyaletin tümünün yasalarını incelemedim, ancak çalınan mülkün alınmasına karşı yasaların çoğu olmasa da çoğu "bilim adamı gerekliliği" olarak adlandırılan bir şeye sahiptir: Malların suç olması için çalındığını bilmelisiniz.

Örneğin, yaşadığım Michigan eyaletinin yasası şu şekildedir: "Bir kişi çalınan, zimmete geçirilmiş veya dönüştürülmüş para, mal veya para, mal veya malları satın alamaz, alamaz, sahiplenemez, gizleyemez veya paranın, malların veya mülkün çalındığını, zimmetine geçirildiğini veya dönüştürüldüğünü bilmek veya bilmek için neden veya nedene sahip olmak. " https://www.legislature.mi.gov/(S(2ng4lbx1mc0q5rvu2yew3twy))/mileg.aspx?page=GetObject&objectname=mcl-750-535 Ayrıntıları ve cezaları tartışmaya devam ediyor, ancak Bahsetmek istediğim nokta "bilmek veya bilmek için bir neden veya inanmak için bir nedene sahip olmak".

Biri size yaklaşıp "Hey, az önce bu cep telefonunu çaldım, değeri 500 $ olmalı ama ben "50 $ 'a satarım" ve satın alırsanız, kanunları açıkça çiğnemişsinizdir.

Birisi Craigslist veya Ebay'e bir reklam veya bir ürün satmak için böyle bir teklif koyarsa ve çalındığına ve satın aldığına dair hiçbir ipucu yok, suç işlemedin ve yargılanamazsın.

Teorik olarak, en azından sizi bir suçtan mahkum etmek için savcının, mülkün çalındığını bildiğinizi mahkemede kanıtlaması gerekirdi. Dediğiniz gibi, bunu kanıtlamak zor olabilir. Hırsızın size ürünün çalındığını söyleyen videosu yoksa ve Facebook'ta bu ürünü çalındığı için çok ucuza aldığınıza dair aptalca bir gönderi yapmadıysanız, kanıtlaması zor olabilir. "Fiyatı çok düşük olduğu için çalındığını bilmeliydi"? Belki de o kişinin hızlı para kazanmaya çalıştığını düşündünüz. "Üzerine başka birinin adı kazınmıştı"? Hırsız, bu diğer kişiden aldığını size söyleyebilirdi. Vb Açıkçası, polisin, eşyanın çalındığının tartışıldığı bir konuşmayı gerçekten duymuş olmasının dışında, tek bir eşya nedeniyle yargılanacağınızdan şüpheliyim. Her hafta çalıntı mal satın alıyor ve onları yeniden satıyorsanız, hikaye farklıdır.

Satın aldığınız bir şeyin çalındığı tespit edilirse mülkü iade etmeniz gerekebileceğini unutmayın. Teorik olarak, paranızı geri almak için size satan hırsızı dava edebilirsiniz, ancak tahmin ediyorum ki çalınan mülkün izini sürdülerse onu da yakaladılar ve hapse girecek ve muhtemelen hiç parası yok, çok iyi bunda şans. Muhtemelen ne kadar ödediysen oradasın, ama bunun için hapse girmeyeceksin.

Evet, tarif ettiğin gibi bir çerçeve mümkün olmamalı. Polisi kandıracak kadar iyi yapıldığı veya suçsuz olsanız bile sizi mahkum eden beceriksiz veya aşırı hevesli bir savcı ve yargıç hakkında her zaman spekülasyon yapılabilir. Ama bunu herhangi bir suç için söyleyebilirsin. Tamamen masum olsanız bile cinayet, adam kaçırma veya her neyse suçla suçlanabilirsiniz.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...