Soru:
Mahkumlar neden idam cezasına bu kadar uzun süre harcıyor?
Ciclon Saramil
2015-10-01 20:45:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ABD'de, temyiz başvuruları tükendiğinde, mahkumlar neden idam cezasına bu kadar çok zaman harcıyor?

Ölüm cezasına ilişkin kişisel görüşlerim bir yana, cezanın kesinleşmesini bekliyorum çok fazla gecikmeden gerçekleştirilmelidir.

Onlar mı? ABD'de idam cezası uzun sürüyor gibi görünüyor, ancak son temyiz ile infaz arasındaki süreyi gösteren herhangi bir kaynağınız var mı? Tahminim o kadar uzun değil, daha ziyade böyle bir "son" cümle önündeki mevcut temyiz sayısının "idam cezası" koşullarını ortaya çıkarmasıdır.
@feetwet: haklı olduğunuzdan oldukça emin, ölüm cezası infaz edilene kadar "nihai" değildir. Sistem, planlanan icra tarihine kadar hem infazın yasallığına itiraz edilmesine hem de ilgili Vali veya Başkan'dan merhamet aranmasına izin verir.
Ölüm cezasının nihai niteliği göz önüne alındığında, süreç içindeki herhangi bir acelenin ihmal olarak kabul edileceğinden şüpheleniyorum. Benim (bunu önlemek için kampanya yürütme) anlayışıma göre, "görünen" bekleme, tüm temyiz yollarının tükenmesidir.
Iki yanıtlar:
user248
2015-10-01 22:23:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İdam cezası için harcanan zaman büyük ölçüde temyizler, habeas yargılamaları ve artan birikmiş iş yığınına bağlıdır. Gerçek bir nihai itiraz ile infaz arasındaki süre şaşırtıcı derecede uzun değil. (Bununla birlikte, idam sırasındaki bir mahkum federal düzeyde art arda habeas dilekçe verebildiğinden, "nihai" temyizin kesin olarak belirlenmesi zordur).

Bir "son" arasındaki nispeten hızlı dönüşü vurgulamak için Son "temyiz ve infaz, Richard Glossip, 29 Haziran 2015'te ABD Yüksek Mahkemesine ( Glossip v. Gross ) yaptığı temyiz başvurusunu kaybetti ve Eylül'de Oklahoma'da infaz edilmesi planlandı 30 Aralık 2015, 93 günlük gecikme ( Mary Fallin İcra Emri 2015-42 ). Belirli bir uyuşturucunun bulunmaması nedeniyle, infaz 6 Kasım 2015'e kadar ertelendi ( aynı yerde ).

Bu cevabın geri kalanı, ilk mahkumiyet ile mahkumiyet arasındaki uzun gecikmeyi açıklıyor. Örnek olarak Kaliforniya'yı kullanarak ceza verme ve nihai infaz.

Kaliforniya'da, 1978'den beri, yılda yaklaşık 20-40 kişi idam cezasına ekleniyor ve yılda 10'dan az kişi idam ediliyor. ( Kaliforniya Adaletin Adil İdaresi Nihai Raporu Komisyonu , s. 121)

Davalı için genellikle üç farklı itiraz mevcuttur: doğrudan Eyalet Yüksek Mahkemesine itiraz, eyalet Yüksek Mahkemesine habeas corpus emri ve federal bölge mahkemesine habeas corpus emri. ( ibid )

habeas dilekçesiyle ilgili federal bölge mahkemesi 9. Daire'ye temyiz edilebilir. Bu Devrenin kararı ABD Yüksek Mahkemesine temyiz edilebilir. ( ibid )

Komisyon, Kaliforniya'daki uzun gecikmelerden sorumlu olan birkaç nokta belirledi ( ibid ):

  • doğrudan temyiz için avukat atamada gecikme (3-5 yıl gecikme)
  • California Yüksek Mahkemesine bir dava planlamada gecikme (başvuru ile sözlü tartışma arasında 2.25 yıl)
  • eyalet habeas dilekçesi için avukat atamada gecikme (8-10 yıl gecikme)
  • eyalet habeas dilekçesine karar vermede gecikme (22 ay )
  • federal habeas dilekçesine karar vermede gecikme (6.2 yıl)
  • 9. Bölgeye federal habeas dilekçesine itiraz etmede gecikme (2,2 yıl)

enter image description here

ABD Yüksek Mahkemesi ayrıca ölüm cezası temyizleri ve habeas süreci (özellikle sayfa 8-10'a bakın).

ratchet freak
2015-10-01 21:16:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çünkü infazı temyiz etmek için her seçeneği kullanmak çok uzun sürüyor.

İlk cümleden sonra idam cezasına çarptırılırsınız. Bununla birlikte, temyiz sürecinde infazı geciktirecek olan cezayı temyiz etme seçeneğiniz de var (arada bir avukat kullanarak).

Yalnızca temyize gitmeye karar vermezseniz ceza infaz edilir. hızla dışarı. Ancak öldürülmeyi herkes kabul etmiyor.

Ölüm cezalarına itiraz etmelisiniz.
@Benjamin; Gerçekten mi?
Evet, otomatiktir.
@Benjamin bunun için bir referans aldı mı?
Burada: http://www.capitalpunishmentincontext.org/resources/dpappealsprocess
Yanıldığım ortaya çıktı, bu yalnızca bazı eyaletlerde zorunludur: ama yine de bahsetmeye değer.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...