Soru:
Tayland'da 20 yaşın altındaki boşanmış / dul (er) bir kişi sui juris sahibi mi?
HDE 226868
2015-05-29 05:43:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tayland'da reşit olmayan ( sui juris almamış olan) 20 yaşın altındaki bir kişidir. Bir istisna kişi evli ise yapılır - her iki taraf da 17 yaşını doldurduğunda olabilir.

Diyelim ki 18 yaşında bir kişi evlenir. Evlilik, boşanma veya diğer eşin ölümü durumunda sona erdirilebilir.

Bu fesih kişinin 20. doğum gününden önce gerçekleşmesi durumunda sui juris var mı?

Tahminimce evli olan biri sui juris "eşiğini" geçti ve geri dönmeyecek; ama bu sadece bir tahmin.
@TomAu Kabul ediyorum: aksi takdirde tamamen delice olurdu, çünkü bir sözleşme imzalamış olabilirsiniz ve sonra onu değiştirmenize veya diğer benzer sözleşmeleri imzalamanıza izin verilmez. Ama tamamen delice yasalar var, bu yüzden, ne yazık ki, bu çok geçerli bir soru.
Bir cevap:
#1
+5
Hijiri
2015-10-23 23:39:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir eşin "boşanması" veya ölümünden sonra hukuk hukuku haklarını korurlar.

Reşit olmayan biri evlilik üzerine sui juris olur (Tayland Medeni ve Ticaret Kanunu, madde 1448 uyarınca resmi evlilik). [Sanat. 20] Sui juris statüsü boşanma veya ölümle iptal edilmeyecektir. Bu kural tüzükte yazılmaz, ancak bu şekilde yorumlanır.

Ancak, bir mahkeme evliliğin geçersiz ve geçersiz olduğuna karar verirse (örneğin, aynı cinsiyetten evlilik, çok eşlilik nedeniyle geçerli bir evlilik mevcut değildi, akraba evliliği vb.) ve bir eş 20 yaşın altındaysa, sui juris statüsü de geçersiz hale gelir.



Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...