Soru:
"Fakir adamın telif hakkı" nasıl çalışır?
Robert
2015-08-22 00:37:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Başka bir SE ile ilgili bu cevapta, bir yazılım parçasının anonim yazarlarının sahip olduklarını tespit etmek için bir " zavallı kişinin telif hakkı" tekniğini kullanabilecekleri önerilmektedir. Telif hakkı iddiasında bulunma ihtimaline karşı, yayınlanmadan önceki çalışma. Bu, tarih damgalı açılmamış bir mektup, noter tasdikli bir kopya veya üçüncü bir kişiyi içeren başka bir programdan oluşabilir. Wikipedia girişine göre, ABD telif hakkı yasasında bunun için özel bir hüküm yoktur.

"Fakir bir kişinin telif hakkını" kullanmak için herhangi bir yasal neden var mı? Bu teknikler mahkemede başarıyla kullanıldı mı yoksa çoğu yararsız mı? Ve eğer biri böyle bir tekniği kullanmak isterse, bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

ABD hukuku için bir cevap arıyorum, ancak diğer ülkelerin bakış açılarını da takdir ederim.

Günümüzde, (dijital) içeriğin aslında belirli bir tarihte, içeriğin bir karması alınarak ve güvenilir bir zaman damgası yetkisi kullanılarak oluşturulduğunu göstermenin yollarına sahibiz. bkz. https://tools.ietf.org/html/rfc3161. Bu, bir zaman damgası oluştururken telif hakkı ofisine fiilen kaydolmaya benzer, ancak aynı yasal ağırlığı taşımaz.
Iki yanıtlar:
apsillers
2015-08-22 02:07:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ABD Telif Hakkı Bürosu, kötü adamın telif hakkını söylüyor:

Telif hakkı yasasında bu tür bir korumayla ilgili herhangi bir hüküm yoktur ve bu, tescilin yerini almaz.

Bu, kanuni zararları tahsil etme olanağı sağlayan önceden telif hakkı tescilinin aksine, ABD hükümetinin size zavallı kişinin telif hakkını üstlendiğiniz için size herhangi bir özel hak veya koruma sağlamayacağı anlamına gelir. Her durumda, yasal işlemin ön koşulu olarak, ihlal meydana geldikten sonra kayıt yaptırmanız gerekse bile çalışmanızı kaydettirmeniz gerekecektir:

Ancak, kayıt olmanız gerekecektir. Bir ABD çalışmasının ihlali için dava açmak istiyorsanız.

Bunun yerine, zavallı kişinin telif hakkı, yalnızca belirli bir zamanda bir eserin sahibi olduğunu kanıtlamak için kanıt niteliğinde bir mekanizmadır. En çok satan bir yazarın, yeni bir romanda yayınlanmamış çalışmanızın büyük kelimesi kelimesine pasajlarını yasadışı olarak kullandığını varsayalım. Hak ihlalinde bulunan yazara karşı yasal argümanınızın bir parçası olarak, yazarın hak ihlalinde bulunan roman üzerinde çalışmaya başladığını iddia etmesinden on yıllar önce yayınlanmamış çalışmanıza sahip olduğunuzu kanıtlamak istiyorsunuz.

Pek çok türdeki gerçekten ciddi sorun zavallı adamın telif hakkı, neyi kanıtlamayı amaçladığını kanıtlamamasıdır . Üzerinde tarih bulunan mühürlü bir zarfınız varsa, bu yalnızca zarfın o gün posta sisteminden geçtiğini kanıtlar. O sırada zarfın içeriğinin ne olduğu hakkında hiçbir şey söylemiyor; özellikle, zarf mühürlenmeden postalanabilir ve daha sonraki bir tarihte doldurulup mühürlenebilirdi.

Bir çalışmayı bozulmamış bir banka kasasında saklamak gibi fakir bir adamın telif hakkının daha karmaşık biçimleri daha kanıtlayıcı bir ağırlık taşıyabilir , ancak böyle bir yaklaşımın güvenilir bir şekilde doğrulanması yine de zor olabilir: Bankadan, hiç kimsenin para yatırma kutusuna erişmediğini doğrulamasını isteyin. Bu, bankanın yapmaya hazır olduğu bir şey olabilir veya olmayabilir ve bu tür kayıtları sürekli olarak tutabilir veya tutmayabilir.

Belirli bir günde yaratıcı bir çalışmaya sahip olduğunuzu gerçekten kanıtlamak istiyorsanız (ki bu yine tam bir yasal argüman değildir, ancak yardımcı olabilir), mahkemenin tatmin edici bir şekilde çalışmanın belirli bir tarihten beri ellerinde bozulmadan kaldığını gösterebilecek güvenilir bir üçüncü taraf bulmanız gerekecektir. Bir banka bu konuda iyi olabilir, ancak böyle bir amacı gerçekleştirmek için bildiğim en iyi ajans ABD'dir. Telif Hakkı Bürosu ! Çalışmanızı kaydettirmenize olanak tanırlar (muhtemelen on yıllardır süren kiralık kasa kiralamadan çok daha ucuza) ve kayıt avantajlarını sağlar, ör. yasal zararlar.

Fakir bir adamın telif hakkını mahkemede test eden herhangi bir yasal dava bilmiyorum. Kişisel bir kayda göre, hiçbiri olmadığından şüpheleniyorum, çünkü zavallı adamın telif hakkının korumayı amaçladığı birincil dava - biri sizin yayınlanmamış çalışmanızı alıp, onun kendisine ait olduğu yalanını yapan biri, öyle ki sizin tek başvurunuz kanıtlamaktır. iddialarını imkansız kılan bir zaman çizelgesi - biraz nadir görünüyor. Zavallı bir kişinin telif hakkını üstlenmiş bir davacının olasılığıyla birlikte böyle bir davanın meydana gelme olasılığını düşünün ve bu olasılığın gerçekten düşük olduğundan şüpheleniyorum.

Sanırım birkaç yıl önce birisi, "Harry Potter" kitaplarının sözde dayandığı bir hikayenin telif hakkını kanıtlamak için büyük çaba sarf etti. Açıkçası mahkemeler böyle bir davadaki delillere çok, çok, çok yakından bakacaklar. Ve kazanmak istiyorsanız, kitabınızı ilk Harry Potter kitabı çıktığında mevcut olmayan bir yazı tipiyle yazdırmamalısınız.
user11566
2017-07-17 04:26:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Devam etmenin kolay bir yolu, örneğin SHA-3 algoritmasını kullanarak çalışmanızın bir karmasını almak ve ardından karmayı bir tweet'e, bazı Usenet gönderilerine ve belki de ayrıca, yıkılmak üzere olduğunu bildiğiniz bir binanın önünde tutarak fotoğrafını çektiğiniz bir tahtada. Bu, mahkemede işin aslında kendilerine ait olduğunu ve daha sonraki bir tarihte tamamlandığını iddia etmek isteyen çoğu kişiyi caydırmak için yeterli olmalıdır.

Hash'i yayınlamak için dördüncü bir yer, bir gazetenin kişisel sütununda olabilir . SHA3-512 kullanırsanız, bu 64 bayt uzunluğunda olacaktır ve bunu 128 (onaltılık kullanıyorsanız: 0-9, AF) veya 86 (0-9 gibi bir base64 kümesi kullanıyorsanız) uzunluğunda bir dize olarak ifade edebilirsiniz. , az, AZ, - ve _).

Bu neden reddediliyor? Bu, "fakir adamın telif hakkı" nın işe yarayacağı bir yol.
Bu bir yorum. Demek istediğim, şu soruları cevaplamayı denemedin bile: * "Fakir bir adamın telif hakkını" kullanmak için herhangi bir yasal neden var mı? Bu teknikler mahkemede başarıyla kullanıldı mı yoksa çoğu yararsız mı? Ve eğer biri böyle bir teknik kullanmak isterse, bunu yapmanın en iyi yolu nedir? *
Üçüncü soruya kısmi bir cevap. Yöntem kolaydır ve çoğu insanı caydırmak için yeterli olmalıdır. OP'nin "Bu, üzerinde tarih damgası bulunan açılmamış bir mektup, noter tasdikli bir kopya veya üçüncü bir kişiyi içeren başka bir plan olabilir" yazdığı göz önüne alındığında, bu cevabın muhtemelen biraz yardımcı olacağını düşünüyorum.
Bu yüzden gerçekten bir yorum olmalı. Hiç de harika bir cevap değil.
Tanrım, Law.SE'de durum böyle mi? Ben büyüklük aramıyorum. Ben sadece birisine, farkında olmadığı sorusundan yola çıkarak "zavallı adamın telif hakkını" belirlemenin çok basit bir yolunu bildirerek yardım etmeye çalışıyorum. Bu pingpong'a devam etmeyeceğim.
@ruffle Üçüncü soru, bunun * en iyi * yolunu sorar. Bu, listelediğim yollardan nasıl daha iyi? Bir şeyin ne zaman gerçekleştiğini gayri resmi olarak saptamanın birçok yolunu düşünebilirim; Sorum yasal sonuçlarla ilgili. Çabanı takdir ediyorum ama bunun bir cevap olduğunu sanmıyorum.
Belli bir zamandan önce bir metne sahip olduğunuzun kanıtı olarak yasal olarak ultra ses. Metninizi ve adınızı yazar olarak içeren bir belgenin karmasını yayınlarsanız ve karmanın belirli bir süreden önce yayınlandığını kanıtlayabilirsiniz (bir gazetenin kişisel sütununa koyarsanız kolaydır) ve şunları yapabilirsiniz: dokümanı üretin ve karmayı doğrulayın, sonra yapabilirsiniz. Bu, bahsettiğiniz yöntemlerden daha iyidir, çünkü bir zarf üzerindeki bir tarih damgası taklit edilebilir ve bir noterin kayıtları, gazetenin bir günlük baskısının tüm kopyalarından daha fazla imha edilebilir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...